5 pomysłów na otwarty plan piętra, które sprawią, że będziesz chciał zmienić układ mebli

Plany podłogowe z otwartą koncepcją są świetne (w teorii). Utrzymują rodzinę razem, zachęcają do spędzania czasu w dobrej jakości i są bardziej zabawne podczas rozrywki - nikt nie lubi gotować sam, podczas gdy wszyscy inni dobrze się bawią w pokoju obok. Ale na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się trudne do rozplanowania. Podczas gdy zamknięte jadalnie i pokoje dzienne mają jasne wytyczne co do tego, gdzie każdy mebel powinien się udać, otwarte plany pięter są bardziej do interpretacji. Gdzie powinien stanąć stół jadalny? Czy jest tu miejsce na kanapę? Jak wizualnie oddzielić różne przestrzenie?

Te coraz bardziej popularne pokoje rodzinne różnią się tak bardzo pod względem kształtów i rozmiarów, a każdy z nich ma swój własny zestaw wyzwań. Aby rzucić światło na zagadki związane z otwartymi planami pięter, wybraliśmy pięć różnych pokoi i przedstawiliśmy ostateczną konfigurację w każdym z nich. Czy Twoja przestrzeń jest wyjątkowo mała, w kształcie litery L, czy bardzo szeroka? Wymarzyliśmy sobie Twój idealny plan - po prostu dostosuj go do swojej przestrzeni i ciesz się nim.

Pierwszy apartament

W mniejszej przestrzeni mieszkalnej - powiedzmy, 12'x18' lub mniejszej - może być wyzwaniem, aby zmieścić zarówno jadalnię, jak i część dzienną. Jeśli nie jesteś w stanie zagospodarować obu przestrzeni, zrezygnuj ze stołu w jadalni i zamiast niego ustaw miejsce do jedzenia na blacie kuchennym. W końcu do czego służą otwarte kuchnie, jeśli nie do swobodnego spożywania posiłków?

Prostokątny pokój

Jeśli Twoja przestrzeń jest większa, ale wciąż wąska, dodaj stół jadalny pomiędzy wyspą kuchenną a częścią mieszkalną - upewnij się tylko, że pomiędzy każdą częścią pozostawisz 3 stopy przestrzeni do ruchu.

Jeśli przestrzeń na to pozwala, kup kanapę segmentową, aby zapewnić więcej miejsc siedzących - świetna opcja, jeśli nie masz miejsca na krzesła akcentujące.

Kształt litery L

W układzie w kształcie litery L, wybór należy do Ciebie - stół jadalny lub przestrzeń dzienna mogą znajdować się bliżej kuchni. Zastanów się, czy często przyjmujesz gości i chcesz mieć łatwy dostęp do kuchni od stołu jadalnego, czy też jesteś raczej domowym kucharzem i wolisz mieć bezpośredni widok na telewizor podczas przygotowywania obiadu. Kolejną rzeczą do rozważenia są okna: przestrzeń z wieloma oknami może być lepiej dostosowana do jadalni, która może zapewnić zamaszyste widoki w nocy i bezpośrednie światło słoneczne rano. Jeśli Twoja jadalnia jest bardziej kwadratowa, zdecyduj się na okrągły stół, który pozwoli na łatwą nawigację.

Kwadratowa przestrzeń

Jeśli Twoja przestrzeń jest szersza - powyżej 18 stóp - unikaj przysuwania sofy do ściany, ponieważ pozostawi to dużo niewygodnej przestrzeni pomiędzy siedziskiem a konsolą telewizyjną. Zamiast tego, rozważ uniesienie sofy w pokoju i umieszczenie za nią stołu jadalnego. Alternatywnie, konsola za sofą może pomóc przestrzeni poczuć się jak pasaż - zwłaszcza, jeśli prowadzi do innego pokoju lub drzwi na podwórko.

Plan półotwarty

Niektóre przestrzenie, takie jak ta powyżej, są prawie jak tradycyjny plan zamkniętego pokoju bez ścian. Wizualnie oddzielaj obszary dywanami, ale zachowaj otwarty przepływ, aby ułatwić poruszanie się po pokojach. Jeśli Twoja jadalnia jest węższa, zamień kilka krzeseł na ławkę, którą można łatwo schować pod stołem. Jeśli hol wejściowy pełni jednocześnie funkcję jadalni, kuchni lub salonu, oddzielaj go stolikiem konsolowym i rzędem wieszaków na ubrania. Praktyczna może okazać się większa konsola lub kredens, które mogą służyć jako bufet lub miejsce do przechowywania zastawy stołowej.

Przekształć swój dom za pomocą jednego z tych pomysłów na otwarty plan piętra. Bez względu na kształt, rozmiar i układ Twojej przestrzeni, istnieje sposób na zaaranżowanie rzeczy tak, aby pasowały do Twojego stylu życia.