Jak sprawdzić, czy srebrne sztućce to prawdziwe srebro, a nie srebro platerowane?

Wszystko, co się świeci, nie jest złotem - ta sama zasada dotyczy srebra. Tak więc, niezależnie od tego, czy rozważasz zakup, czy też oceniasz stan posiadania, warto sprawdzić, czy Twoje srebrne sztućce są wykonane z prawdziwego srebra, a nie tylko posrebrzane lub ze stali nierdzewnej. Biorąc pod uwagę, że cena srebra oscyluje wokół 16 dolarów za uncję, możesz być przygotowany na dużą inwestycję lub posiadać całkiem wartościowe przedmioty.

Wbrew pozorom, nawet jeśli mówi się, że wyroby srebrne są "prawdziwe", to nie jest tak do końca. Nieprzetworzone srebro jest zbyt miękkie do jedzenia i nie wytrzymałoby częstego używania. Tak więc, "prawdziwe" srebrne sztućce są zazwyczaj stopem - mieszanką 92,5% sterlinga i miedzi, innego, bardziej wytrzymałego metalu.

Płaskie sztućce platerowane

Popularne zamienniki srebrnych sztućców są zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej, na którą naniesiono cienką warstwę srebra (lub chromu czy niklu), aby sprawiały wrażenie prawdziwego srebra, ale o większej odporności na korozję, rdzę i matowienie. (To jest rzeczywiście bardzo ładne i wygląda naprawdę, zbyt.) Platerowane sztućce są bardziej przystępne cenowo niż prawdziwe sztućce ze srebra, ale nadal mogą wyglądać niezwykle jak prawdziwe.

Określenie prawdziwego srebra

Oto jak rozpoznać, czy siedzisz na kopalni srebra, czy też srebrne sztućce twojej ciotki są, cóż, niczym innym jak "pamiątką".

Przyjrzyj się dokładniej

Jeśli przedmiot, o którym mowa, jest rzekomo antykiem, to na pewno wykazuje pewne ślady zużycia. Zużycie jest dobrym barometrem, ponieważ srebro i jego substytuty różnią się wiekiem. Z czasem posrebrzane przedmioty mają tendencję do odpryskiwania, odsłaniając metal pod spodem; zwróć uwagę na zniszczone krawędzie i uchwyty. Każda różnica (w kolorze lub w inny sposób) pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną warstwą metalu jest sygnałem, że srebrne sztućce nie są autentyczne.

Wypoleruj je

Wypoleruj srebrne sztućce do połysku miękką, nieścierną białą szmatką. Jeśli srebrne sztućce są prawdziwe, pozostawią niewielki (lub nie tak niewielki) czarny ślad. Prawdziwe srebro chemicznie reaguje z tlenem tworząc patynę (nalot), podczas gdy srebro galwaniczne wiąże się z metalem, na którym jest osadzone, więc stal nierdzewna nie pozostawi takiego śladu.

Nie potrzebujesz wymyślnych rozwiązań, aby wyczyścić srebro: Zmieszaj pastę z trzech części sody oczyszczonej i jednej części wody, a następnie wyszoruj, spłucz i wypoleruj do sucha.

Znajdź odcisk

Na prawdziwych srebrnych sztućcach często widnieje znak ich wytwórcy, więc weź lupę lub szkło powiększające, aby znaleźć odcisk. Na autentycznych sztukach można znaleźć napis "STER", "92,5%" lub po prostu "925", co oznacza procentową zawartość czystego srebra. (Odciski 18/8, 18/10, 18/0 i 13/0 wskazują na stop stali nierdzewnej, który jest pokryty odpowiednio procentowym stosunkiem chromu do niklu).

Skonsultuj się z ekspertem

Wciąż nie masz pewności? Zabierz swoje srebrne wyroby do certyfikowanego jubilera lub eksperta od antyków, który spiłuje niewielki obszar na kawałku i zastosuje (silnie żrący) roztwór kwasu azotowego, aby sprawdzić jego autentyczność; prawdziwe srebro zmieni kolor na kremowo-biały.

Więcej na: http://salonomnires.pl