Jak uprawiać (i rozmnażać) roślinę Tradescantia Nanouk

Prawdopodobnie zauważyłeś tę wyjątkową roślinę na swoim Instagramie. Tradescantia Nanouk (Tradescantia albiflora 'Nanouk'), znana także jako Fantasy Venice, to specjalny rodzaj rośliny z rodziny widłakowatych, która stała się obowiązkową pozycją dla miłośników roślin. Różowe, białe, purpurowe i zielone paski zdobią jej bujne liście na wyprostowanych łodygach. W odpowiednich warunkach roślina ta może rozrastać się jako długi, zwisający bluszcz, a w okresie wegetacyjnym z różowych pąków wyrastają nawet małe, białe i żółte kwiaty.

Roślina ta została specjalnie zaprojektowana tak, aby była kolorowa, atrakcyjna i łatwa w uprawie. W przeciwieństwie do innych roślin z rodzajów Tradescantia i Zebrina, Tradescantia Nanouk jest wyjątkowa, ponieważ jest rośliną opatentowaną, stworzoną w Holandii w 2012 roku. Jej powstanie było częścią programu mającego na celu stworzenie bardziej żywotnej, odpornej Tradescantii o bardziej okazałych kwiatach.

Przeczytaj, jak pielęgnować Tradescantia Nanouk i jak rozmnażać roślinę, aby wyhodować nowe pędy.

    Nazwa botaniczna: Tradescantia albiflora 'Nanouk'Nazwa zwyczajowa: Tradescantia Nanouk, Fantastyczna WenecjaRodzaj rośliny: Bylina, pnącze płożąceDojrzała wielkość: 3-6 cm wysokości, 12-24 cm długości (pnącze płożące)Nasłonecznienie: Jasne, pośrednie światłoTyp gleby: Dobrze przepuszczalna mieszanka doniczkowa, opcjonalnie wermikulit lub mech torfowiecPH gleby: 5,0 do 6,5Toksyczność: Toksyczność:

Jak dbać o Tradescantia Nanouk?

Tradescantia Nanouk najlepiej rośnie w jasnym, pośrednim świetle (najlepsze jest okno wychodzące na północ lub wschód). Roślinę należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie, nie dopuszczając do jej całkowitego wyschnięcia. Okna wychodzące na północ zapewniają mniej światła, dlatego roślina będzie potrzebowała mniej wody niż w przypadku okien wschodnich.

Ponieważ Tradescantia Nanouk rośnie w wilgotnym środowisku, świetnie nadaje się do trzymania w oknie łazienki, ponieważ para wodna z prysznica utrzymuje wilgoć w powietrzu. Wilgotne środowisko można także stworzyć, grupując Tradescantia Nanouk blisko innych roślin lubiących wilgoć i uruchamiając w pobliżu nawilżacz powietrza.

Stwórz pod rośliną podstawkę nawilżającą, umieszczając jej doniczkę na kamyczkach z wodą (uważaj, aby dno doniczki nie dotykało wody). Woda będzie parować, nawilżając powietrze wokół rośliny.

Przycinając Tradescantia Nanouk, zachowaj sadzonki łodygowe i użyj ich do rozmnożenia nowych roślin.

Tradescantia Nanouk jest tak odporną rośliną, że nie wymaga nawożenia. Jeśli chcesz nawozić roślinę, co dwa lub cztery tygodnie w wiosennym i letnim sezonie wegetacyjnym zasilaj ją standardowym nawozem do roślin domowych rozcieńczonym do połowy dawki.

Ponieważ ten gatunek jest tak żywotny, dobrze jest przesadzać roślinę raz na rok lub częściej. Należy użyć pojemnika o jeden rozmiar większego niż poprzednia doniczka i wypełnić go świeżą ziemią. Przycinanie nowych przyrostów lub skracanie Tradescantia Nanouk sprawi, że roślina stanie się pełniejsza i bardziej krzaczasta.

Najlepsze warunki uprawy dla Tradescantia Nanouk

Tradescantia Nanouk dobrze rośnie w temperaturze dziennej do 75 stopni, a temperatura w nocy powinna wynosić około 50 stopni. Wybierając miejsce dla tej rośliny w domu, należy pamiętać, aby trzymać ją poza zasięgiem zwierząt domowych, ponieważ liście są toksyczne dla kotów i psów.

Do sadzenia Tradescantia Nanouk w doniczkach należy używać standardowej, dobrze przepuszczalnej ziemi do roślin domowych. Aby poprawić drenaż, warto dodać do mieszanki kilka garści perlitu, kory storczykowej lub gruboziarnistego piasku. Należy pamiętać o zastosowaniu doniczki lub pojemnika z otworem w dnie oraz podstawki drenażowej, aby chronić powierzchnie domowe.

W odpowiednich warunkach Tradescantia Nanouk będzie kwitła przez cały sezon wegetacyjny (mniej więcej od wiosny do jesieni). Kwiaty są małe, mają kształt gwiazdy i zazwyczaj mają białe, żółte i różowe akcenty.

Odmiany Tradescantia Nanouk

W rodzajach Tradescantia i Zebrina występuje wiele różnych odmian podobnych do Tradescantia Nanouk. Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest Tradescantia zebrina (Tradescantia zebrina), kolczurka często uprawiana w pomieszczeniach i w ogrodach. Inną popularną odmianą jest cierniówka (Tradescantia cerinthoidebs), która zawdzięcza swoją nazwę tendencji do "przesuwania się" po ziemi lub spływa z wiszących doniczek.

Lilia łódkowata (Tradescantia spathacea) ma podobne kolory jak Tradescantia Nanouk, ale ma długie, spiczaste liście, które wyrastają z pędów wznoszących się ku górze, a nie przypominających pędy winorośli. Nawet Tradescantia Sillamontana, która jest mało podobna, należy do tej samej rodziny, ale ze względu na geometryczne, rozmyte liście i jaskrawofioletowe kwiaty na pierwszy rzut oka można jej nie rozpoznać jako gatunku pokrewnego.

Tradescantia fluminensis, powszechnie uprawiana w pomieszczeniach i jako roślina okrywowa, może być najbardziej podobna z wyglądu. Ta zwisająca odmiana ma takie same różowe, białe i zielone kolory, ale zazwyczaj ma białe kwiaty i bardziej widoczne zielone obszary na liściach.

Jak rozmnażać Tradescantia Nanouk?

Podobnie jak inne gatunki Tradescantia i Zebrina, Tradescantia Nanouk jest bardzo łatwa do rozmnażania z sadzonek wierzchołkowych i łodygowych. Dobrze sprawdza się rozmnażanie w glebie, ale sadzonki w wodzie pozwalają monitorować wzrost korzeni.

Krok 1: Na roślinie matecznej należy wybrać pędy z kilkoma zestawami zdrowych liści. Takie sadzonki są idealne do wyhodowania nowych, zdrowych roślin.

Krok 2: Za pomocą czystego, sterylizowanego sekatora wykonaj ukośne cięcie na łodydze w pobliżu podstawy rośliny. Odetnij dolne liście z sadzonki, upewniając się, że pozostało kilka kompletów liści.

Krok 3: Wypełnij kilka słoików do połowy wodą. Umieść sadzonki w osobnych słoikach i napełnij je wodą tuż pod liśćmi. Aby rozmnażać z ziemi, wystarczy w tym kroku zamiast wody użyć małej doniczki z ziemią.

Krok 4: Umieść sadzonki w ciepłym miejscu z jasnym, pośrednim światłem, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W ciągu następnych kilku tygodni z zanurzonych węzłów liściowych powinny wyrosnąć korzenie. W razie potrzeby należy dodać więcej wody.

Krok 5: Gdy korzenie będą miały co najmniej dwa cale długości, sadzonki są gotowe do sadzenia. Aby stworzyć dorodną, w pełni wyglądającą roślinę, wypełnij doniczkę ziemią i posadź cztery sadzonki wokół krawędzi doniczki, a piątą pośrodku.

Krok 6: O nową Tradescantia Nanouk należy dbać jak zwykle.

Najczęstsze problemy z uprawą

Choć Tradescantia Nanouk została wyhodowana jako roślina łatwa w uprawie, jest podatna na typowe problemy z uprawą, takie jak gnicie korzeni i utrata koloru liści. Najlepiej jest podlewać bezpośrednio ziemię, aby uniknąć zamoczenia przestrzeni między liśćmi, co może spowodować gnicie rośliny. Podlewaj konsekwentnie, dbając o to, aby gleba pozostała wilgotna i nigdy nie była całkowicie sucha.

Wybierz miejsce o jasnym, pośrednim oświetleniu. Niskie rośliny Tradescantia Nanouk prawdopodobnie nie są dostatecznie nasłonecznione. Jeśli roślina stoi w oknie wychodzącym na północ, spróbuj przestawić ją na wschodnią stronę domu. Słoneczne okno w łazience jest zwykle doskonałym miejscem, aby przywrócić nieszczęśliwym roślinom bujną, zdrową kondycję. Roślina może przetrwać przy mniejszej ilości światła, ale jej kolory i ubarwienie będą blaknąć, a liście mogą opadać.