Jak uprawiać pomidory w domu, nawet jeśli przestrzeń na zewnątrz to tylko wyjście na ognisko

Nie ma nic lepszego niż wgryzienie się w świeżego, soczystego pomidora, jeszcze ciepłego od słońca - no, może poza samodzielną uprawą takiego pomidora. Jeśli tylko masz trochę słonecznej przestrzeni na zewnątrz, takiej jak patio, taras, weranda, podwórko lub schody przeciwpożarowe, możesz wyhodować własne pyszne pomidory, które będziesz mógł wykorzystać w letnich przepisach wraz z domową bazylią przez całe lato.

Najlepsze warunki uprawy pomidorów

Pomidory potrzebują jasnego, pełnego słońca do wzrostu - co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, a najlepiej ośmiu lub więcej. Pamiętaj o tym, decydując, gdzie posadzić pomidory.

Potrzebują też ciepłych temperatur. Pomidory radzą sobie najlepiej, gdy temperatura w nocy wynosi od 60 do 70 stopni, a w ciągu dnia od 70 do 85 stopni. Temperatury niższe niż 50 stopni w nocy mogą je uszkodzić.

Należy używać bogatej, dobrze drenującej mieszanki glebowej przeznaczonej do uprawy warzyw w pojemnikach. Możesz także przygotować własną mieszankę do uprawy w pojemnikach, łącząc równe porcje kompostu, gleby gliniastej, perlitu i mchu torfowego.

Jak dbać o rośliny pomidorów?

Konsekwentne podlewanie jest kluczem do udanej uprawy pomidorów. Sprawdzaj glebę codziennie i podlewaj ją, aby była stale wilgotna, ale nie mokra. Podlewaj glebę bezpośrednio, ponieważ woda dostająca się na liście może prowadzić do chorób, a także unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni.

Umieść kilka roślin z co najmniej stopę przestrzeni między nimi tak, że liście nie dotykają i nie ma dużo przepływu powietrza wokół roślin w dojrzałości. Po przesadzeniu sadzonek do dużych pojemników, zainstaluj paliki lub klatki na pomidory wokół rośliny, aby wspierać ją, gdy rośnie większa.

Kupując sadzonki pomidorów, szukaj odmian takich jak Patio Princess, Balcony lub Bushsteak, które zostały wyhodowane do uprawy w pojemnikach.

Ponieważ pomidory są ciężkimi karmicielami, będą wymagały nawożenia, aby rosły silne i dawały zdrowe owoce. Co jeden do dwóch tygodni zasilaj rośliny pomidorów organicznym płynnym nawozem z wodorostów lub emulsją rybną rozcieńczoną do połowy mocy.

Jak rozmnażać rośliny pomidorów?

Pomidory są roślinami jednorocznymi, co oznacza, że muszą być odrastać co roku. Rozpocznij uprawę pomidorów w domu na sześć do ośmiu tygodni przed średnią datą ostatnich przymrozków w twoim regionie, aby były gotowe do przesadzenia na zewnątrz, gdy tylko temperatury będą wystarczająco ciepłe.

Do rozmnażania własnych pomidorów potrzebne będą nasiona, środek do rozsad, tace do nasion, małe pojemniki i mieszanka gleby do pojemników przeznaczona do uprawy warzyw. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj lamp do uprawy i maty ocieplającej dla sadzonek. Gdy będziesz gotowy do przesadzenia swoich sadzonek do pojemników, będziesz potrzebował pięciogalonowych doniczek i dodatkowej mieszanki do pojemników.

Krok 1: Wypełnij komórki tacek z nasionami mieszanką startową, a następnie podlej lekko wodą, aż mieszanka będzie wilgotna. Zrób ćwierćcalowy otwór w każdej komórce tacy na nasiona czubkiem palca.

Krok 2: W każdym zagłębieniu należy umieścić jedno nasiono, a następnie delikatnie przykryć je ćwierćcalową warstwą gleby. W razie potrzeby spryskaj glebę wodą za pomocą butelki ze spryskiwaczem, aż będzie dobrze nawilżona, uważając, aby nie naruszyć nasion.

Krok 3: Umieść tace z nasionami w ciepłym, słonecznym miejscu. Jeśli pomieszczenie jest chłodne, możesz użyć maty do rozsad pod tacą, aby utrzymać ciepło sadzonek. Sprawdzaj codziennie, czy gleba jest wilgotna, ale nie mokra i podlewaj w razie potrzeby. Kiełki powinny pojawić się w ciągu pięciu do dziesięciu dni od zasadzenia.

Etap 4: Gdy sadzonki pojawią się na polu, postaraj się stworzyć idealne warunki do uprawy na zewnątrz. Oznacza to utrzymywanie sadzonek w cieple, zapewnienie im pełnego nasłonecznienia lub zastosowanie lamp do uprawy, aby zapewnić im wystarczającą ilość światła, a także pomoc w wzmocnieniu ich łodyg poprzez symulowanie wiatru. Aby to zrobić, umieść wentylator w pobliżu sadzonek i uruchom go na godzinę lub tak każdego dnia.

Możesz także delikatnie przejechać ręką po sadzonkach kilka razy dziennie, aby wzmocnić ich łodygi.

Krok 5: Gdy sadzonki pomidorów wypuszczą prawdziwe liście - które będą wyglądały jak małe, dojrzałe liście pomidora o ząbkowanych krawędziach, a nie jak pierwsze gładkie, okrągłe liście lub liścienie - możesz zacząć je nawozić. Raz w tygodniu zasilaj sadzonki organicznym płynnym nawozem przeznaczonym do warzyw, rozcieńczonym do połowy mocy.

Krok 6: Twoje siewki są gotowe do przesadzenia do małych pojemników, gdy mają kilka zestawów prawdziwych liści i mają około trzech cali wysokości. Wypełnij pojemniki mieszanką gleby do pojemników na warzywa i przesadź sadzonki do nowych doniczek, uważając, aby wypełnić doniczki ziemią nieco wyżej na łodygach niż poziom gleby w tacach z nasionami. Pomoże to pomidorom wyhodować dodatkowe korzenie wzdłuż łodygi. Wbij delikatnie ziemię wokół podstawy rośliny.

Krok 7: Przed przesadzeniem sadzonek do pojemników pięciogalonowych, które będą żyły na zewnątrz na patio lub tarasie, ważne jest, aby zahartować sadzonki lub zaaklimatyzować je do przebywania na zewnątrz. W tym celu należy poczekać, aż minie ostatni dzień przymrozków w twoim regionie. Zacznij od umieszczenia sadzonek w miejscu na zewnątrz z częściowym cieniem na kilka godzin przed wprowadzeniem ich z powrotem do środka, stopniowo zwiększając czas trwania i światło każdego dnia w ciągu tygodnia lub tak.

Krok 8: Wybierz chłodny, pochmurny dzień, aby przesadzić sadzonki do dużych pojemników, w których będą dojrzewać. Wypełnij pojemniki mieszanką gleby, a następnie posadź sadzonki tak, aby poziom gleby sięgał tuż pod najniższy zestaw liści. Delikatnie dociśnij glebę wokół podstawy rośliny. Trzymaj je w miejscu w pełni nasłonecznionym. Sprawdzaj glebę codziennie i podlewaj ją, aby była wilgotna, ale nie mokra. 

Więcej na: http://salonomnires.pl