Jak urządzić funkcjonalną łazienkę?

Funkcja łazienki jako miejsca do mycia należy już do przeszłości. Nowoczesna łazienka to miejsce do wypoczynku, a także ergonomiczna przestrzeń o stylowym designie.

Nowoczesne projektowanie

Spraw, aby twoja łazienka była bardziej symetryczna i minimalistyczna. Choć nie jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, to jest jednym z najbardziej efektownych rozwiązań projektowych. Na przykład po lewej stronie znajduje się wanna, a po prawej naprzeciw niej szafka z umywalką, która jest równa lub w przybliżeniu taka sama jak wanna. Łączenie elementów i układanie ich w symetryczną sekwencję pozwala uzyskać bardziej uporządkowane otoczenie, co jest szczególnie ważne, jeśli planujesz stworzyć minimalistyczną lub futurystyczną dekorację pomieszczenia. Symetria połączona z minimalizmem daje obraz bardzo przyjemny dla oka. Wizualnie pomieszczenie staje się bardziej „przewiewne” ze względu na brak zbędnych detali.

Surowe i wyraźne linie, zestawienie kolorów - to wszystko sprawia, że łazienka jest stylowa i przytulna. Aby wizualnie powiększyć przestrzeń, możesz użyć następujących technik:

• Lekkie meble oraz dekoracja ścian i podłóg.

• Dzięki odpowiedniej kombinacji kolorów można uzyskać wizualną ekspansję przestrzeni.

• Meble wykonane na zamówienie, biorąc pod uwagę wszystkie cechy łazienki, nie tylko zwiększą przestrzeń, ale także dodadzą funkcjonalności temu pomieszczeniu.

• Duże płytki podłogowe. Powiększą również wizualnie przestrzeń.

• Duże lustro. Może to być lustrzana szafka lub po prostu lustro na ścianie.

Znajdź odpowiednie miejsce dla swojej pralki

Aby zwolnić miejsce, pralkę można ustawić pod pojedynczym blatem ze zlewem. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest wbudowanie jej w szafę. Gdy potrzebujesz dostępu do pralki, po prostu otwierasz drzwi szafki. Zaletą takiej instalacji jest niewidoczność pralki, a także więcej miejsca na cały niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Taka szafa najprawdopodobniej będzie musiała zostać wykonana na zamówienie.

Mniej elementów narożnych

Jeśli wcześniejsi producenci koncentrowali się na wannach narożnych, prysznicach, zlewozmywakach i innych elementach łazienkowych, to współczesnym trendem są prostokątne, które efektywniej wykorzystują przestrzeń. Oczywiście w bardzo małej łazience nie można tak naprawdę bawić się opcjami umieszczenia urządzeń, ale w nowoczesnych mieszkaniach, w których łazienki mają 5 metrów kwadratowych lub więcej, najlepiej jest preferować prostokątne elementy, które wyglądają bardziej surowo i harmonijnie niż wybrzuszone kabiny prysznicowe.

widok łazienki z owalną wanną

Pomyśl o prawidłowej organizacji przestrzeni

Nie ma potrzeby zagracania czasem niezbyt dużej łazienki niepotrzebnymi meblami. Przede wszystkim musisz określić, co należy umieścić w łazience, jakie systemy przechowywania należy zorganizować. Warto zdecydować się na konstrukcje zawieszone - będą wyglądać lżej. Zastanów się, czy potrzebne są duże szafki, a jeśli tak, to, jak je ustawić, aby nie zagracały przestrzeni.

Oświetlenie mebli i luster

Podświetlenie powinno być osadzone na krawędziach luster lub mebli. Można go dostosować do własnych potrzeb i nastroju. Aby odpocząć wieczorem, wybierz słabe światło w lustrze i wyłącz główne światło. A rano użyj jaśniejszego - do nakładania makijażu.

Miękko zamykające się drzwi

W takich drzwiach zainstalowany jest specjalny mechanizm, który pomaga im płynnie się zamykać. Dlatego drzwi nie zatrzasną się, a meble nie zepsują się przedwcześnie z powodu wiórów i pęknięć. Ponadto drzwi z mechanizmem Soft-Close są uważane za najbezpieczniejsze i mniej urazowe w porównaniu z drzwiami konwencjonalnymi. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze.