Jak urządzić łazienkę?

Łazienka kojarzy się z możliwością relaksu, porannego pobudzenia czy odstresowania się po ciężkim dniu pracy i oczywiście oczyszczenia się z brudu. Dlatego projekt łazienki musi w pełni odpowiadać naszym wymaganiom.

Nastrój w łazience

Nie jest tajemnicą, że nastrój, dobre samopoczucie, a nawet sukces w pracy zależą od środowiska. Aby czuć się komfortowo w łazience, ważne jest prawidłowe podzielenie całej jej powierzchni na kilka stref, wyznaczonych przez ścianki działowe, podium, podkreślonych kolorem lub oświetleniem. W jednej strefie może znajdować się umywalka, w drugiej – szafka na ręczniki. Wanna może być ustawiona na podium lub oddzielona od reszty przestrzeni przegrodą architektoniczną. Nie należy ustawiać toalety tak, aby od razu rzucała się w oczy przy wejściu.

Bardzo ważna jest kolorystyka łazienki. Musi pasować do wnętrza całego mieszkania i być odpowiednia dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie ciepłych i zimnych tonów, a także kontrast w kolorystyce ceramiki sanitarnej i okładzin ściennych. Łazienka jak żadne inne pomieszczenie powinna być dobrze oświetlona. Ponadto oświetlenie może służyć jako podkreślenie wzoru na kafelku lub zaakcentowanie półki przy ścianie. Aby wizualnie zwiększyć wielkość łazienki, możesz użyć dodatkowych akcesoriów lub ponownie pobawić się kolorami i oświetleniem. Jasne ciepłe kolory, lustra, brak nieporęcznych struktur i jasne światło pomogą zwiększyć przestrzeń. Projektując projekt łazienki, ważne jest, aby przestrzegać odległości, aby nie było żadnych niedogodności podczas korzystania z tego lub innego sprzętu.

meble łazienkowe

Meble łazienkowe

Wbrew pozorom wybór odpowiednich mebli łazienkowych nie jest łatwy. Każda łazienka różni się wielkością i układem, a meble, które będą idealnie pasować do jednego wnętrza, mogą nie pasować do drugiego, nawet o podobnej powierzchni. Należy pamiętać, że meble łazienkowe powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale także być trwałe i funkcjonalne.

Rozważając wykończenie lub generalny remont łazienki i dobierając odpowiednie meble, zawsze warto zacząć od dokładnych pomiarów łazienki. Musisz zmierzyć wszystko, od wymiarów podłóg po dokładny pomiar wszystkich ścian. Dzięki temu dowiesz się dokładnie, jakich mebli potrzebujesz. Rozmiar łazienki jest ważny z innego powodu. Szafka łazienkowa oraz umywalka z szafką to nie jedyne wyposażenie, a aby łazienka była w pełni funkcjonalna i wygodna, rozmieszczenie wszystkich elementów wykończeniowych musi ze sobą idealnie współgrać. Dlatego wybierając meble do łazienki, trzeba wcześniej wiedzieć, gdzie będzie wanna, umywalka, a gdzie pralka.

Zgodnie z niepisanymi zasadami, aby łazienka była bardzo wygodna i funkcjonalna, należy zwrócić uwagę na odległość między jej poszczególnymi elementami. Zatem zgodnie z zasadami należy zostawić co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni przed toaletą i umywalką, a co najmniej 30 cm po bokach, a także przed wanną i prysznicem pozostawić wolną przestrzeń, w przeciwnym razie trudno będzie z nich korzystać. Wybierając szafki do łazienki, należy wziąć to pod uwagę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie mebli łazienkowych na wymiar.

Stabilność mebli

Drugi bardzo ważny punkt to trwałość mebli łazienkowych. Łazienka ze względu na duże zmiany temperatury i dużą wilgotność nie jest przyjaznym miejscem dla mebli. Dlatego dobrej jakości meble łazienkowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, które będą odporne na wilgoć. Można je dodatkowo zabezpieczyć np. lakierem poliuretanowym.

Meblościanki są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w małych łazienkach, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze i ułatwiają wizualne powiększenie łazienki.