Jak zaprojektować kuchnię – zasady projektowania kuchni

Kuchnię można nazwać głównym miejscem w domu. Tutaj gotujemy, jemy, pijemy herbatę z przyjaciółmi, obchodzimy imieniny, a czasem nawet pracujemy. Projekt kuchni podlega wielu regułom, ale najważniejszym z nich jest znalezienie „złotego środka” między funkcjonalnością a pięknem.

Obszar roboczy

Centrum każdej kuchni stanowi tzw. „trójkąt roboczy”, na który składa się zlew, kuchenka i lodówka. Musi być umieszczony w określony sposób. Na przykład, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, kuchenka i zlew nie powinny znajdować się bliżej niż pół metra od siebie, lodówka powinna być w pewnej odległości. Normy dotyczące odstępów między obszarami roboczymi w małej kuchni zostały opracowane w latach czterdziestych XX wieku. Są aktualne do dziś. Za optymalną odległość przyjmuje się co najmniej 1,2 mi nie więcej niż 2,7 m między strefami. Jeśli układ jest jednorzędowy, lepiej jest umieścić zlew między lodówką a kuchenką. W przypadku układu dwurzędowego lodówka i kuchenka stoją przy jednej ścianie, a zlew po przeciwnej stronie. Konstrukcja narożnej kuchni w kształcie litery L umożliwia instalację lodówki i kuchenki w różnych rogach. A zlew znajduje się między nimi. W układzie w kształcie litery U tylko jeden układ obszarów roboczych jest optymalny: lodówka i kuchenka po obu stronach kuchni oraz zlew między nimi.

Oświetlenie w kuchni

Dziś trendem jest oświetlenie punktowe, które oświetla wybrany obszar, a dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Ważną rolę odgrywa styl pomieszczenia: rozproszone i miękkie światło pasuje do klasycznej kuchni, kuchnia high-tech zyska dzięki bogatemu oświetleniu. W każdym razie niezbędna jest jedna centralna lampa pod sufitem. W szczególności w strefie gotowania istotne jest dodatkowe oświetlenie lampami o neutralnym spektrum. Nie zniekształcają naturalnych kolorów potraw, co jest ważne w procesie gotowania.

Wybór zestawu kuchennego

Bez względu na to, jak bardzo staramy się, aby nasza kuchnia była jednocześnie ergonomiczna i piękna, nie będziemy w stanie maksymalnie zrealizować obu tych parametrów. Dlatego radzimy, aby preferować funkcjonalność. Wybierz spośród szuflad narożnych i wysuwanych, drzwi przesuwnych i szuflad z organizerem. Zapewni to najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, ponieważ kuchnie w naszych domach zwykle nie przekraczają powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych.

kuchnia

Kolorystyka

Kolor odgrywa podstawową rolę w projektowaniu kuchni. Jasna gama doskonale kompensuje powściągliwość wnętrza kuchni. Zestaw w neutralnej tonacji będzie dobrze prezentował się na tle kolorowego wnętrza, równoważąc je. Jednak jeśli zdecydujesz się udekorować pokój w neutralnych kolorach, potrzebujesz kontrastujących akcentów. Mogą to być akcesoria lub drobne sprzęty AGD, które zapobiegną blaknięciu kuchni i zlewaniu się w jeden kolor. Wybór koloru zależy również od wielkości kuchni. W przypadku małej kuchni odpowiednie są jasne kolory, wizualnie zwiększające przestrzeń. Ściany w średniej wielkości kuchni można pokolorować zielenią, oliwką, żółcią i pomarańczą. Dobrze będzie wyglądać kuchnia w odcieniach beżu i brązu.

Fartuch kuchni

Przystępując do gotowania gospodyni zakłada fartuch, aby chronić ubranie przed zabrudzeniem. W kuchni potrzebny jest również fartuch. Jest to odcinek ściany, który znajduje się bezpośrednio nad obszarem roboczym - w obszarze pieca i powierzchni cięcia. Zwykle fartuch pokryty jest płytkami, co doskonale chroni go przed tłuszczem i sadzą. Ponadto stosuje się metal, kamień naturalny, a nawet drewno. Jednak zmywanie takich powierzchni z tłuszczu będzie trudniejsze.