Jak zaprojektować małą łazienkę

W większości polskich mieszkań dominują małe łazienki. Mała przestrzeń powinna być postrzegana jako wyzwanie pobudzające kreatywność, a nie nieprzyjemna konieczność. Tylko wtedy możesz stworzyć naprawdę stylowy i funkcjonalny projekt małej łazienki. Projekt małej łazienki powinien być prosty, ale bez utraty funkcjonalności. Pamiętaj o tej zasadzie podczas wykonywania każdego z etapów remontu.

Wyposażamy małą łazienkę w prysznic

Prysznic jest naturalnym sprzymierzeńcem małej wanny, zajmuje mniej miejsca niż wanna, a szklane drzwi dają poczucie przestrzeni. Łazienka w kształcie wydłużonego prostokąta stanie się bardzo wygodna, jeśli użyjesz prysznica, a nie wanny. Ten ruch pozwoli zaoszczędzić miejsce i wizualnie wyrównać pomieszczenie. Na szczęście nowoczesny rynek oferuje szeroką gamę pryszniców - od luksusowych kabin z hydromasażem po miniaturowe opcje budżetowe. Pozwala to stworzyć atrakcyjny projekt małej łazienki, który nie rezygnuje z funkcjonalności i użyteczności pomieszczenia.

Jaki prysznic wybrać do małej łazienki

Standardowe wymiary prysznica to 80 cm x 80 cm lub 90 cm x 90 cm. Jeśli wybierzesz prysznic bez brodzika, pomieszczenie wyda się wizualnie większe. Zasłony mogą służyć jako drzwi zamiast szklanej ściany. Drzwi przesuwne to również dobry wybór. To rozwiązanie wygląda nowocześnie i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Jednak prysznic bez brodzika oznacza trwale wilgotną podłogę. Dlatego eksperci zalecają stosowanie głębokich podstawek do małych łazienek. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wysokość łazienki - zbyt wysokie kabiny nie zmieszczą się w niskim wnętrzu. Standardowe wysokości kabiny wynoszą od 175 do 185 cm.

drzwi do kabiny prysznicowej

Co należy wziąć pod uwagę przy remoncie małej łazienki?

Tworząc projekt małej łazienki, należy również wziąć pod uwagę następujące zalecenia. Najlepiej dobrać jasne odcienie i zawęzić je do dwóch, maksymalnie trzech kolorów. Konstrukcja wanny wymaga dobrego oświetlenia, jedna lampa sufitowa tu nie wystarczy. Nawet na niewielkiej przestrzeni dobrze będzie zastosować kilka świetlików, które będą dawały rozproszone światło. Im większe lustro, tym lepiej. Wizualnie powiększy łazienkę. Bezramowe lustro również sprawia wrażenie większej przestrzeni. Lepiej jest wybierać płytki wielkoformatowe niż małe płytki monochromatyczne lub wzorzyste. Te ostatnie dają efekt zatłoczenia przestrzeni i lepiej będą prezentować się w dużych łazienkach.

Inteligentne wykorzystanie narożników - Zlew narożny (ewentualnie plus szafka) to dobry sposób na maksymalne wykorzystanie istniejącej przestrzeni. Eksperci, tworząc projekty małych łazienek, zwracają szczególną uwagę na kompaktowe, ale pojemne meble i dodatki. Mowa o szafkach ze wbudowaną umywalką, szafce z lustrem, listwach narożnych, organizerach i innych przedmiotach, które pomogą ci w wygodny sposób uporządkować akcesoria łazienkowe i je schować. Sterta różnorodnych akcesoriów, wśród których znajdują się kosmetyki (cienie, tusz do rzęs, róż, puder, korektory, środki tonalne), produkty pielęgnacyjne (kremy, szampony, żele, odżywki, pasty do zębów, szczoteczki), urządzenia (suszarka do włosów, lokówka), irygator i nie tylko, wprowadza chaos w pomieszczeniu, ale też je optycznie zmniejsza.

Wyposażenie małej łazienki należy dobrać bardzo starannie, ale nie możemy pominąć udogodnień, takich jak umywalki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z których najbardziej kompaktowy może mieć około 35-40 cm szerokości, ale dla dużej rodziny taka pojemność może wydawać się niewygodna, więc weź pod uwagę liczbę osób, które korzystają z łazienki. Pamiętaj, że wygodny rozmiar umywalki powinien umożliwiać wygodne ruchy związane z goleniem, myciem zębów, myciem twarzy i nakładaniem makijażu. Jeśli jest bardzo mało miejsca, możesz wziąć modele mniejsze niż zalecane 45 cm, które mają większą głębokość.