Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest niezwykłe, jeśli chodzi o walkę z przeciągami, wilgocią i zimnem u stóp. Jednak sam montaż systemu ogrzewania podłogowego nie jest tak trudny, jak właściwy dobór do niego podłogi. W końcu ważny jest nie tylko komfort dla nóg, ale także bezpieczeństwo dla zdrowia.

Ogrzewanie podłogowe – komfort

Przede wszystkim przypomnijmy, że „ciepła podłoga” została pierwotnie stworzona z myślą o komforcie, a nie jako osobny element grzewczy. Tak więc temperatura powierzchni takiej podłogi nie powinna przekraczać 29 ° C. A w przypadku podłogi wodnej nie powinna przekraczać 50 ° C. Jednak temperatura podłogi nie jest równa temperaturze ułożonego laminatu.

Należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze wykładziny na podłogę wodną - jej temperatura nie jest tak łatwa do regulacji. Na przykład, jeśli przypadkowo przegrzejesz podłogę ogrzewaną elektrycznie lub na podczerwień, nie jest trudno ją szybko schłodzić, szybko wyłączając ogrzewanie, ale woda w rurach może pozostać gorąca przez długi czas. W tym czasie parkiet niszczy się od wewnątrz. Pamiętaj tylko, że każdy system ogrzewania podłogowego jest najpierw dokładnie obliczany, a dopiero potem instalowany. Przede wszystkim brana jest pod uwagę przewodność cieplna materiału wykończeniowego podłogi.

Laminat: czy zawsze jest bezpieczny?

Większość producentów laminatów ostrzega, że nie można go używać z ciepłą podłogą, ale producenci folii wręcz polecają to rozwiązanie. Tak więc podłogi laminowane, które mają bardziej porowatą strukturę i impregnację odporną na wilgoć lub spoiwo, nie są odporne na ciągłe cykle ogrzewania i chłodzenia, nie nadają się do nakładania na podłodze ogrzewanej folią. Jeśli umieścisz taki laminat, to jego powierzchnia wkrótce zacznie pękać. Ważne jest zakupienie specjalnego podłoża, a sam laminat powinien być co najmniej 32 klasy, i regulacją ogrzewanie do 30 ° C.

Drewno

Podłogi z naturalnego drewna można ogrzewać z systemów tylko do 27 ° C. Każde drzewo wyschnie w przypadku zastosowania wyższych temperatur. Wystarczy wyregulować wstępnie system grzewczy, aby poziom nie przekraczał 2/3 całkowitej mocy. Niemożliwe jest włączenie ogrzewania natychmiast po ułożeniu podłogi. Trzeba je zwiększać stopniowo, przez kilka dni. Zachowaj również ostrożność przy wyborze płyty pilśniowej jako podłoża (na przykład pod folią PVC). Jest przyjazna dla środowiska, ma wysoką pojemność właściwą (2,3 kJ / kg * K) i niską przewodność cieplną (0,042 W / m * K). Jest to wspaniałe podłoże na zimnym betonie i całkowicie bezużyteczna warstwa między systemem ogrzewania podłogowego a wykładziną podłogową.

Parkiet i deska inżynieryjna

Możesz użyć nowoczesnej płyty inżynierskiej do ogrzewania podłogowego, ale wtedy sama podłoga nie będzie w stanie zbytnio się nagrzać. Wybierając deskę parkietową, preferuj tę, która jest pokryta olejem, a nie lakierem. Nadaje się do ogrzewania podłogowego i kleju o grubości 4 mm.

płytki podłogowe

Płytki ceramiczne

Najbardziej odpowiednią podłogą ze wszystkich istniejących są płytki ceramiczne. Są w 100% przyjazne dla środowiska i łatwo toleruje liczne cykle nagrzewania i chłodzenia. Jednak płytki i kamionka porcelanowa mają też pewien minus. Zbyt wyczuwalne ciepło wcale nie jest tak dobre dla nóg, jak chcą sobie czasem wyobrażać producenci.

Dodatkowo taka temperatura ma korzystny wpływ na namnażanie się wielu rodzajów bakterii, przez co psuje się mikroklimat w mieszkaniu. Dlatego nie staraj się, aby podłoga pokryta płytkami nie była podgrzewana ponad 27 stopni. Warto też zadbać o odpowiedni system wentylacji pomieszczeń oraz systematyczne mycie podłogi.