Jedna rzecz, której projektant nigdy nie zrobiłby w małej przestrzeni

Przy ograniczonej przestrzeni, stworzenie uderzającego neutralnego projektu o czystej, opływowej estetyce nie jest łatwe, ale w MyDomaine HQ uwielbiamy dreszczyk emocji związany z wyzwaniami. Poza tym, szczerze wierzymy, że dekorowanie małej przestrzeni jest o wiele przyjemniejsze niż dużej. Dlaczego? Cóż, jest dokładnie tak, jak powiedział Nate Berkus podczas niedawnego wydarzenia, w którym uczestniczyliśmy: "Możesz wydać więcej na produkty, które kochasz, ponieważ nie potrzebujesz tak wiele".

Uwielbiasz marmur? Dzięki malutkiej kuchni, potrzebujesz tylko czterech lub pięciu stóp, aby stworzyć blat swoich marzeń. Masz oko na fantazyjną tapetę? Możesz pokryć nią całą swoją wannę od podłogi do sufitu, ponieważ potrzebujesz tylko połowę tego, co w typowej łazience.

Jedną z marek, która do perfekcji opanowała sztukę łączenia mody z funkcjonalnością jest Pottery Barn. Kolekcja dla małych przestrzeni o nazwie PB/Apartment zawiera stylowe, wielofunkcyjne meble i dekoracje, które służą praktycznym potrzebom bez konieczności rezygnacji ze stylu lub wysokiej jakości rzemieślniczego wzornictwa. W miarę jak kurczy się średnia wielkość domu w USA, rośnie popularność mieszkania na małej przestrzeni, ale to nie oznacza, że nasze domy muszą skąpić na stylu.

Rozmawialiśmy z Moniką Bhargava, EVP ds. wzornictwa i rozwoju produktu w Pottery Barn, aby dowiedzieć się, jakie są jej porady i wskazówki, jak urządzić małą przestrzeń, w tym trendy, które powinniśmy zaadaptować i czego nigdy nie powinniśmy robić.

Zaplanuj wszystko

Zanim zaczniesz lamentować nad tym, jak mało miejsca masz do zagospodarowania, zmień perspektywę i potraktuj to jako ekscytujące wyzwanie. Podczas gdy Bhargava zgadza się, że "małe przestrzenie wymagają kreatywności", nigdy nie powinno to zagrozić twojemu osobistemu gustowi lub stylowi, ale planowanie jest kluczowe. "Ważne jest, aby zmapować swoją przestrzeń życiową i wziąć pod uwagę różne sposoby wykorzystania pomieszczeń i momenty, które można stworzyć" - radzi. "Tylko dlatego, że masz małą przestrzeń, nie oznacza, że projekt musi być jednonotonowy. Postaw na dramatyzm, wyskokowy kolor lub design lady. Baw się konfiguracjami i upewnij się, że maksymalizujesz użyteczność bez poświęcania komfortu."

Pro Tip: Zainwestuj w wielofunkcyjne kawałki i mobilne projekty, które można łatwo przemieszczać w razie potrzeby. Twoja mała przestrzeń powinna być zaprojektowana do rozrywki, pracy i życia z charakterem i urokiem.

Zastosuj zasadę czterech liter w słowie

Teraz, kiedy już uwolniłeś swoją kreatywność i twoje soki projektowe płyną, jest jedna rzecz, którą musisz najpierw rozważyć. "Nie zapomnij o czteroliterowym słowie: E-D-I-T", powiedział Bhargava. "Ustal priorytety, czego potrzebujesz i czego nie potrzebujesz. Wybierz wielofunkcyjne meble, które pasują do Twojego konkretnego stylu życia, i oddaj lub poddaj recyklingowi przedmioty, które tworzą bałagan w Twojej przestrzeni."

Pro Tip: Zachowaj kawałki, które opowiadają twoją historię i pomagają zdefiniować twoją indywidualność.

Nigdy nie idź na kompromis w kwestii stylu

Wystarczy zajrzeć do domu stylowych nowojorczyków, aby wiedzieć, że małe też może być szykowne. "Nigdy nie czuj się tak, jakbyś musiał poświęcić styl i jakość ze względu na rozmiar swojej przestrzeni" - podkreśla Bhargava. "Istnieje sprytne rozwiązanie dla każdego rozmiaru domu. Wyraź swój styl poprzez elementy, które można regulować lub dostosować do własnych potrzeb (jak w przypadku kolekcji Sofa SoMa). Te indywidualne elementy pozwalają zaplanować idealną konfigurację dla Twojej przestrzeni."

Pro tip: Uważne rozważenie każdego elementu, aby stworzyć pokój, który łączy modę z funkcją i mówi o tym, kim jesteś, to sekret profesjonalistów na to, jak udekorować małą przestrzeń bez kompromisów w kwestii stylu.

Pozostań na neutralnym gruncie

Aby zapewnić spójną, jednolitą przestrzeń, która sprawia wrażenie lekkiej i przestronnej, Bhargava radzi trzymać się neutralnej palety. Uwielbia wszystko, od klasycznej bieli po dramatyczny węgiel drzewny, a nawet czekoladę. "Wybór neutralnego koloru farby i większych mebli pozwoli Ci na wprowadzenie akcentów z duszą, takich jak wzorzyste poduszki lub akcenty ścienne, które przyciągają wzrok" - powiedziała.

Pro rada: Przynosi do domu kilka próbnych garnków farby we wszystkich neutralnych kolorach, które kochasz od jasnych do nastrojowych i testuje je na ścianach pierwszy. Albo użyj tego wizualizatora Sherwin-Williams Color Snap, aby znaleźć właściwy kolor praktycznie na początku.

Upewnij się, że ma te trzy ważne cechy

Nawet jeśli nie planujesz przepełnienia przestrzeni, nowe rzeczy pojawiają się w Twoim domu codziennie, a jeśli nie mają swojego miejsca, mogą stać się bałaganem (na co małe przestrzenie nie mają miejsca). Zawsze rozważ każdy element i upewnij się, że każdy pokój ma te trzy ważne cechy. "Bez względu na powierzchnię kwadratową, powinien być funkcjonalny, wygodny i odzwierciedlać twój osobisty styl, więc projektujesz przestrzeń, którą z prawdziwą przyjemnością nazywasz domem" - powiedziała. "Ponadto, każdy pokój potrzebuje tekstury, a małe przestrzenie nie są wyjątkiem. Tekstura dodaje ciepła do przestrzeni, więc dodaj teksturowane kawałki do swojego pokoju, aby poczuć się bardziej zachęcająco."

Pro tip: Zastanawiając się, jak udekorować małą przestrzeń, pamiętaj: Jakość ponad ilość. Zainwestuj we właściwe elementy, które dodadzą praktycznych elementów ze stylem.

Wprowadź produkty wielofunkcyjne

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoją małą przestrzeń, zainwestuj w meble, które mają więcej niż jedną funkcję. "Wybierz kawałki z nieoczekiwanymi schowkami i przedłużeniami oszczędzającymi miejsce", powiedziała. "Nie zaniedbuj również przestrzeni na ścianach. Dzięki zamontowanemu przechowywaniu i modułowym półkom możesz maksymalnie wykorzystać każdy cal."

Pro tip: Dodaj półki, które mają również haczyki, abyś mógł powiesić kawałki, które mogłyby zamienić się w bałagan na ziemi.

Zainwestuj w szykowne przechowywanie

Ponieważ większość małych przestrzeni nie ma wbudowanej pamięci masowej (bonus, jeśli twoja ma), upewnij się, że zainwestujesz w stylowe przechowywanie, aby oddzielić przedmioty codziennego użytku od rzeczy, których nie używasz codziennie, zanim zamienią się w bałagan. "Wózki na kółkach (takie jak Rainier Galvanized Cart) są niesamowite, ponieważ można ich używać w każdym pomieszczeniu w domu, od kuchni po miejsce pracy" - powiedziała. "Lubię też używać kompaktowych wersji tradycyjnie dużych kawałków, takich jak komody".

Pro tip: Kiedy myślisz o tym, jak udekorować małą przestrzeń, pamiętaj, że przy odpowiednim ustawieniu, mała komoda może również podwoić funkcję stolika nocnego.

Wdrażaj trendy dotyczące małych przestrzeni

Ponieważ większość trendów pojawia się jednego dnia i znika następnego, może być kłopotliwe wiedzieć, które z nich są warte inwestycji. Inaczej jest w przypadku trendów dotyczących małych przestrzeni, które koncentrują się na funkcjonalności, a nie na modzie, aby zmaksymalizować przestrzeń i naprawdę ją otworzyć - i nigdy nie wychodzą z mody. "Ponieważ w wielu małych przestrzeniach brakuje wystarczającej ilości miejsca do przechowywania, widzimy znaczenie pionowego przechowywania i większej integracji inteligentnych mebli" - powiedział Bhargava. "Tworzenie własnych, prywatnych chwil w małej przestrzeni będzie również dużym trendem. Niezależnie od tego, czy będzie to kącik do czytania, czy intymna jadalnia, pomyśl o subtelnych podziałach, które stworzą poczucie ucieczki i relaksu."

Pro tip: Stwórz winietki na szczycie wielofunkcyjnych stolików bocznych, aby dodać dodatkowy styl, osobowość i polot.

Masz chwilę? Te sześć powszechnych błędów w dekorowaniu małych przestrzeni wystarczy naprawić w kilka minut.