Łazienka na poddaszu – Jak urządzić łazienkę na poddaszu

Poddasze to często niewykorzystane miejsce w domu, które może z powodzeniem pełnić funkcje łazienki. Jak dostosować poddasze do naszych potrzeb w tym zakresie?

Sprawdź możliwości techniczne

Upewnij się, że podłoga jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ciężar pełnej wanny i mebli do przechowywania niezbędnych rzeczy. Przed przystąpieniem do prac budowlanych w celu wyposażenia strychu ważne jest sprawdzenie parametrów technicznych projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Niektóre rodzaje prac wymagają specjalnego pozwolenia na budowę, podczas gdy inne wymagają prostego wniosku. W razie potrzeby specjaliści pomogą ci zainstalować dodatkowe konstrukcje wsporcze i przygotować pomieszczenia do pracy. Czy wiesz, że na wyposażenie łazienki wystarczy kilka metrów kwadratowych? A często na poddaszu jest tak dużo miejsca, że z łatwością stworzysz tam wyjątkową łazienkę swoich marzeń.

Kable i rury

Zapewnij wystarczającą liczbę gniazdek i świateł, jeśli na strych nie ma zbyt dużo światła dziennego. Do łazienki pod dachem można również stworzyć samodzielny system zasilania. Aby ułatwić prace naprawcze, w tym wyposażenie odpływu, idealnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie rur spustowych w pobliżu istniejących rurociągów. W razie potrzeby można zainstalować dodatkowy autonomiczny podgrzewacz wody. W przypadku podgrzewania ciepłej wody rura jest albo wbudowana w istniejący system, albo tworzona od nowa podczas instalowania dodatkowego systemu autonomicznego. Ogrzewanie elektryczne jest jeszcze łatwiejsze w instalacji: wystarczy je podłączyć. Bezpośrednio po zainstalowaniu prądu, należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację, aby w pomieszczeniu była zdrowa atmosfera, niezależnie od poziomu wilgotności. Wymuszona wentylacja mechaniczna jest minimum tego co potrzebujesz, aby utrzymać komfortową jakość powietrza przez cały czas. W zależności od konfiguracji wentylacji już zainstalowanej w twoim domu, możesz albo zintegrować system kanałów z istniejącym (szczególnie w przypadku tak złożonego systemu, jak wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna) lub zorganizować dodatkowy system autonomiczny.

osoba wykonująca izolację ścian pianką montażową

Izolacja

Aby stworzyć pomieszczenie o stałej komfortowej temperaturze, należy zadbać o wysokiej jakości izolację łazienki. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zaizoluj ją od wewnątrz. Jest to znacznie łatwiejsze niż instalacja izolacji zewnętrznej. Z technicznego punktu widzenia masz do wyboru różnorodne materiały specjalnie zaprojektowane do izolacji poddaszy: wełna szklana, wełna kamienna, perlit, cienka izolacja (opcjonalnie), konopie, włókno lniane, wełna celulozowa itp. Potem pozostaje tylko pokryć ściany płytą gipsowo-kartonową, pomalować, wkleić tapetę lub położyć kafelki.

Urządzenia

W centralnej części domu sufit jest wyższy, dlatego warto postawić kabinę prysznicową (o wysokości 2 m), umywalkę lub lustro, w którym można spokojnie się przejrzeć. Po bokach pomieszczenia, gdzie wysokość jest mniejsza, można zamontować wannę, toaletę lub szafki do przechowywania kosmetyków. Przypomnijmy, że sprzęt hydrauliczny (umywalka, prysznic, toaleta) wymaga co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni wokół niego. Wokół umywalki konieczne jest ułożenie blatu o głębokości co najmniej 45 cm, a także zapewnienie co najmniej 20 cm odstępu do otwierania i zamykania drzwi.

Pojedyncza lampa sufitowa rzadko wystarcza do prawidłowego oświetlenia. Jeśli to możliwe, najlepszym rozwiązaniem na poddasze jest zamontowanie lukarny, która wpuści światło dzienne do łazienki i zwiększy jej przestrzeń.