Najczęstsze błędy przy aranżacji łazienki

Projekt łazienki może wydawać się łatwym zadaniem. Jednak nawet bardzo ostrożne i przewidujące podejście nie zawsze chroni cię przed błędami. Przypomnijmy sobie jeszcze raz te najczęstsze.

Mały budżet na świetne pomysły

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzona komunikacja, wadliwa instalacja wodociągowa może prowadzić do znaczących negatywnych konsekwencji, dlatego urządzając łazienkę, nie należy oszczędzać pieniędzy. Jeśli nie jesteś szczególnie zaznajomiony z zawiłościami instalacji wodno-kanalizacyjnej, rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych i innymi punktami związanymi z naprawami w łazience, oczywiście lepiej skontaktować się ze specjalistą. Jednak nawet w tym przypadku monitoruj jakość i postęp prac - na jakiej wysokości jest zlew, jak poprawnie zamontowano syfony odpływowe, czy kapie woda, czy występują silne zapachy, gdzie są gniazdka jakiego typu. Warto zwrócić uwagę na to, jak przymocowane jest lustro do ściany.

Irracjonalne planowanie

Pamiętaj, aby zaplanować swoje ruchy i czynności w łazience. Nawet jeśli łazienka jest mała, to racjonalne wykorzystanie przestrzeni pozwoli uniknąć niedogodności w przyszłości. Weź pod uwagę nawet swój wzrost. Aby to zrobić, przynajmniej przez chwilę wyobraź sobie, jak chciałbyś wszystko idealnie ułożyć. Pomoże to stworzyć tak zwany punkt startowy. Spróbuj planować z perspektywy długoterminowej. Zastanów się nad przestrzenią łazienki, aby w każdej chwili dokonać korekt zgodnie z wszelkimi zmianami.

W pogoni za trendami mody

Dzisiejsi projektanci oferują wiele oryginalnych pomysłów. Pamiętaj jednak o praktycznej stronie łazienki. Może się zdarzyć, że nietypowy kształt zlewu przyczyni się do rozpryskiwania wody, a niestandardowa bateria będzie po prostu niewygodna. Wiele funkcji może być tylko kolejnym chwytem marketingowym. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i czego będziesz używać.

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń, w których panują warunki dużej wilgotności i spadków temperatury, dlatego dla pewności koniecznie kupuj materiały, które są przeznaczone do stosowania w takich miejscach. Ważne jest nawet, aby wybrać specjalną farbę o specjalnych właściwościach. Dzięki temu nie musisz nieustannie dokonywać napraw, a także unikniesz pojawienia się źródeł pleśni.

łazienka

Słabe oświetlenie

Przyćmione, słabe oświetlenie może być doskonałym czynnikiem tworzenia relaksującej atmosfery. Jednak w codziennym korzystaniu z łazienki taki scenariusz oświetlenia nie jest najlepszym rozwiązaniem. W słabym świetle skóra często wygląda na zmęczoną i niezdrową. Dlatego źródła światła należy umieścić w pobliżu lustra i nad wanną lub kabiną prysznicową.

Zadbaj o dobrą wentylację, aby uniknąć pojawienia się pleśni i innych nieprzyjemnych konsekwencji wysokiej wilgotności. W takim przypadku należy przemyśleć metodę wentylacji jeszcze przed rozpoczęciem prac naprawczych.

Błędy obliczeniowe

Obliczając wymaganą liczbę płytek, pamiętaj, że musisz ją kupić z marżą. Przy układaniu pod kątem 45 stopni „nadwyżka” powinna wynosić 15%, a dla rzędów poziomych co najmniej 10%. Nie wyrzucaj płytek pozostałych po naprawie. Z biegiem czasu niektóre fragmenty mogą pękać lub pękać, a model, którego potrzebujesz, może już nie istnieć.

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych

Zastosowanie sufitu z płyt gipsowo - kartonowych w łazience jest dozwolone tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest bardzo dobrze wentylowane. Najlepszą alternatywą są sufity napinane, są odporne na wilgoć i nie brudzą się w przypadku wycieku.

Niskie piętro

Jednym z najczęstszych błędów jest niedopasowanie poziomu podłogi. Dokonując napraw, należy wziąć pod uwagę, że poziom podłogi w łazience powinien być znacznie niższy niż w innych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie pomoże skutecznie zabezpieczyć własne mieszkanie przed zalaniem. Jeśli nie ma możliwości obniżenia poziomu podłogi, należy przewidzieć próg o wysokości około 8 cm.