Najlepsze rośliny w pomieszczeniach, które oczyszczają powietrze, dosłownie

Rośliny wnoszą do domu nowy wymiar ożywienia, różnicując jego piękno, dodając tak potrzebnych kolorów i pięknie współgrając z otaczającym go wystrojem. Jednak rośliny to nie tylko ożywianie domu. Najlepsze rośliny pokojowe są również doskonałymi środkami do usuwania zanieczyszczeń chemicznych.

Ilość substancji chemicznych w naszych domach, wytwarzanych przez środki czystości, farby, gumę, kleje - i tak dalej - jest bardziej wszechobecna niż myślisz. W rzeczywistości nasze miejsca zamieszkania są wypełnione substancjami chemicznymi, o których zwykle nie myślimy. Najpopularniejszy z nich, formaldehyd, jest powszechnie spotykany w produktach gospodarstwa domowego i materiałach budowlanych, benzen znajduje się w tworzywach sztucznych i żywicach, a trójchloroetylen można znaleźć w klejach.

Rośliny zapewniają równowagę wytworzonym przez człowieka produktom w domu, ale szczególnie siedem roślin oczyszczających powietrze usuwa środki chemiczne z zadziwiającą skutecznością. Przeczytaj, jakie rośliny najlepiej oczyszczają powietrze w pomieszczeniach.

Aloe Vera

Aloes to całkiem magiczna mała roślinka, a jej właściwości lecznicze są dobrze znane w leczeniu drobnych skaleczeń i oparzeń. Ale do i tak już imponujących umiejętności aloesu można dodać jeszcze jedną funkcję: oczyszczacza powietrza. Jeśli chodzi o usuwanie formaldehydu z Twojego domu, aloes jest w tym szczególnie uzdolniony.

IKEA Roślina doniczkowa Aloe Vera $5 Sklep

Paprocie

Naukowiec środowiskowy B.C. Wolverton w książce How to Grow Fresh Air wymienia paprocie jako kolejną wspaniałą roślinę do usuwania formaldehydu z domu. Ponadto są to rośliny odporne, które nie wymagają wiele uwagi; najlepsze jest pośrednie światło słoneczne, a podlewać je można tylko tyle, aby utrzymać wilgotność gleby. Paprocie są również nietoksyczne, co czyni je jednymi z najlepszych roślin domowych dla właścicieli zwierząt.

Costas Farms Boston Fern $20 Sklep

Bromeliada

Szukasz najlepszej rośliny do pomieszczeń, która zapewni czyste powietrze i doda kolorytu? Bromelie są fantastycznym rozwiązaniem. Badania nad lotnymi związkami organicznymi wykazały, że bromelie skutecznie usuwały sześć różnych substancji chemicznych, w tym aceton i benzen. Co więcej, w tym samym badaniu bromelie zdołały usunąć 80% zanieczyszczeń w ciągu 12 godzin.

IKEA Roślina doniczkowa z rodziny Bromeliaceae $10 Sklep

Dracaena

Dracaena to wysoka, żywa roślina - świetna propozycja do domu. Charakteryzuje się żywymi, czerwonymi paskami na brzegach liści. Jest to roślina niewymagająca, która przetrwa w słabym oświetleniu i wymaga podlewania tylko wtedy, gdy gleba zaczyna być sucha.

IKEA Dracaena Marginata Roślina doniczkowa $2 Sklep

Bluszcz angielski

Istnieje wiele powodów, aby kochać bluszcz angielski, w tym to, że jest to roślina łatwa w pielęgnacji - wystarczy zapewnić jej jasne pomieszczenie i podlewać, gdy gleba wyschnie. Ale bluszcz angielski jest również na szczycie listy NASA jako najbardziej skuteczna roślina do usuwania benzenu z domu, a także skutecznie usuwa formaldehyd, trichloroetylen i inne zanieczyszczenia.

Home Depot Bluszcz angielski $42 Sklep

Palma

Nie lekceważ oczyszczającej mocy palmy. Ta roślina znalazła się na szczycie listy NASA jako najbardziej skuteczna w usuwaniu formaldehydu. Zwłaszcza palma bambusowa jest w stanie zapewnić Twojemu domowi odrobinę świeżego powietrza.

Palma to nietoksyczna propozycja dla właścicieli zwierząt.
IKEA Roślina doniczkowa Ravenea $15 Sklep

Lilia pokojowa

Lilie pokojowe nie tylko stanowią eleganckie dodatki do domu, ale są również jednymi z najlepszych roślin pokojowych do czystego powietrza, nawet usuwając substancje chemiczne, takie jak amoniak. Są również bardzo odporne rośliny, więc lilie pokojowe są doskonałym wstępem do pielęgnacji roślin, jeśli nadal nie jesteś pewien swojego zielonego kciuka.

Rośliny z Delray Spathiphllum Sweet Pablo $22 Sklep

Chcesz poznać więcej łatwych w utrzymaniu roślin pokojowych? Zapoznaj się z naszą listą najlepszych roślin pokojowych, które są również łatwe w utrzymaniu.