Prosta zasada, jak uniknąć wyboru zbyt małego dywanu

Wybór dywanu może wydawać się prosty na pierwszy rzut oka - z pewnością wystarczy spojrzeć na niego okiem, prawda? Nieprawda. Jeśli chodzi o wybór rozmiaru dywanu, który będzie idealnie pasował do Twojej przestrzeni i mebli, to jest tego znacznie więcej niż się wydaje. Tak, jest to nauka, którą projektanci wnętrz doskonalili przez dziesięciolecia, ale w rzeczywistości jest ona łatwa do naśladowania i opiera się na jednej prostej zasadzie: Zmierz dwa razy.

Projektanci wnętrz często ostrzegają, że największym błędem dekoratorskim, jaki zauważają, są dywaniki, które są zbyt małe dla danej przestrzeni. "Jestem głęboko przekonana, że dywan jest elementem jednoczącym, który łączy pokój i powinien zakotwiczyć meble" - powiedziała projektantka wnętrz Stefani Stein w rozmowie z MyDomaine. "Czasami znalezienie idealnego dywanu w idealnym rozmiarze może być trudne, a niestandardowe wykonanie nie zawsze jest możliwe. Jeśli więc dywan Twoich marzeń nie jest w odpowiedniej skali, spróbuj go ułożyć warstwowo. Uważaj tylko, aby uniknąć przeładowania fakturami".

W większości pomieszczeń zasady są proste: Pozostaw co najmniej sześć cali pomiędzy końcem dywanu a ścianami (lub blatem w przypadku kuchni); pozostaw nogi wszystkich mebli poza dywanami w ruchliwych ciągach komunikacyjnych, takich jak wejścia i korytarze, i pozwól, aby przestrzeń dyktowała Ci wybór rozmiaru dywanu. Ale w innych pomieszczeniach - sypialni, salonie i jadalni - zasady są nieco bardziej skomplikowane. Poniżej przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać dywanik.

W sypialni

Wybierając dywan do sypialni, możesz kierować się trzema głównymi zasadami, z których wszystkie koncentrują się wokół łóżka jako punktu centralnego.

Pierwszą opcją jest posiadanie wszystkich nóg łóżka i otaczających je mebli, takich jak szafki nocne i ławka u stóp łóżka na dywaniku. Przy tej opcji, powinieneś zostawić 18 do 24 cali przestrzeni wokół zewnętrznych krawędzi mebli. Ogólna zasada mówi, że dla łóżka king lub queen, dywan o wymiarach 9 na 12 stóp jest idealny, jeżeli masz ławkę u stóp łóżka. Jeśli nie, wystarczy dywanik o wymiarach 8 na 10 stóp. W przypadku łóżka podwójnego lub pełnowymiarowego, celuj w dywanik o wymiarach 6 na 9 stóp lub większy.

Drugą opcją jest położenie dwóch trzecich łóżka na dywaniku, co oznacza, że dywanik powinien zaczynać się nieco przed szafkami nocnymi. W tym przypadku, dywan powinien rozciągać się na 18 do 24 cali z każdej strony łóżka (wliczając w to stopy łóżka). W tym układzie rozważ dywanik o wymiarach 8 na 10 stóp dla łóżka queen i 9 na 12 stóp dla łóżka king. Ten układ sprawdzi się również, jeśli masz głębszy mebel u podnóża łóżka, np. małą sofę lub kanapę.

Wreszcie, możesz zdecydować się na zwykłe bieżniki po obu stronach łóżka, co jest świetnym wyborem, jeśli inne większe dywany nie pasują do Twojego pokoju lub jeśli Twój układ jest asymetryczny. Poszukaj bieżników, które nie będą wystawać poza łóżko, ale będą nieco szersze niż szafki nocne.

W salonie

W salonie wybór rozmiaru dywanika mniej więcej opiera się na tej samej zasadzie, co w sypialni, ale zależy od kilku czynników.

Pierwsza opcja to nogi wszystkich mebli - w tym sofy i foteli - siedzące na dywanie. Przy takim układzie, dywan powinien wystawać co najmniej sześć cali poza każdy mebel. Idealnym rozmiarem dla tej opcji jest dywan o wymiarach 9 na 12 stóp lub większy.

W mniejszej przestrzeni możesz również zdecydować się na to, aby tylko przednie nogi mebli znajdowały się na dywaniku. Sprawdza się to szczególnie dobrze, gdy sofa stoi pod ścianą.

Rozkładając meble, upewnij się, że tylko przednie nogi wszystkich elementów siedzą na dywanie. Rozważ dywanik 8-by-10-foot lub 9-by-6-foot dla tego układu.

Wreszcie, można wybrać, aby tylko mieć swój stolik kawowy na dywan i pozostawić swoje siedzenia w salonie poza dywan, choć projektanci wnętrz ostrzegają, że jest to numer jeden dekorowanie błąd zauważają w domach, jak małe dywaniki mogą faktycznie uczynić przestrzeń wyglądają jeszcze mniejsze.

W jadalni

W jadalni jest jedna prosta zasada, którą należy się kierować przy wyborze dywanu: Upewnij się, że wszystkie krzesła siedzą wygodnie na dywanie, upewniając się, że dywan rozciąga się na 36 cali poza wszystkie strony stołu (i nie mniej niż 24 cale). Dotyczy to zarówno prostokątnych, jak i okrągłych dywaników.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni rozmiar dywanika do stołu w jadalni, po prostu dodaj co najmniej 60 cali do długości i szerokości stołu, aby uzyskać idealny rozmiar dywanika. Na przykład, stół o wymiarach 40 na 60 cali powinien być sparowany z dywanem o wymiarach co najmniej 8 na 10 stóp, ale najlepiej sprawdzi się z dywanem o wymiarach 9 na 12 stóp. W przypadku okrągłych stołów, do średnicy należy dodać co najmniej 60 cali.