Stylistka wnętrz zdradza, jak sprawić, by dom wyglądał na drogi

Niewielu z nas ma tak nieskazitelnie czyste domy, jak te prezentowane w magazynach. Niezależnie od budżetu, większość z nas po prostu nie ma dość siły, aby utrzymać swoje mieszkanie w stanie perfekcji, jaki magazyny prasowe narzucają w dniach sesji zdjęciowej. W rzeczywistości sesja zdjęciowa wnętrza wymaga znacznie więcej pracy niż się wydaje: Meble są przestawiane, akcesoria przywożone ciężarówkami, przewody elektryczne przyklejane do nóg stołów (lub po prostu usuwane przez photoshopa). Niektóre wydawnictwa zatrudniają nawet stylistów soft - ludzi, którzy specjalizują się w nadawaniu pościeli i innym tekstyliom puszystego i "perfekcyjnie niedoskonałego" wyglądu.

Chociaż nie powinniśmy wywierać na sobie presji, aby sprostać niemożliwym do spełnienia standardom magazynów (niezależnie od tego, czy chodzi o wnętrza, modę czy inne), nie zaszkodzi nauczyć się kilku sztuczek, aby nasze własne domy sprawiały wrażenie bardziej zadbanych i dopracowanych. Przedstawiamy Colina Kinga. Jego kanał na Instagramie to mistrzowska lekcja stylizacji wnętrz. Do perfekcji opanował sztukę tworzenia detali, które sprawiają, że przestrzeń nabiera indywidualnego charakteru.

Poznaj eksperta Colin King jest niezależnym stylistą wnętrz i konsultantem kreatywnym dla takich publikacji jak Architectural Digest. Współpracował z wieloma osobistymi klientami i markami, takimi jak Roman and Williams GUILD, Zara Home, HAY, TRNK, Home Depot, Benjamin Moore oraz Crate & Barrel.

Porozmawialiśmy z nim o wszystkich drobiazgach, których nauczył się dzięki stylizacji przed obiektywem aparatu. Najlepsza część? Występ stylisty to zazwyczaj nie więcej niż jeden dzień pracy - co oznacza, że możesz osiągnąć ten sam efekt w kilka godzin. Jeśli jesteś gotowy, aby przenieść swój dom na zupełnie nowy poziom, te szalenie proste sztuczki sprawią, że twoja przestrzeń zmieni się nie do poznania.

Skup się na wyjątkowych przedmiotach

Jedną z lekcji, jaką King wyniósł z sesji stylizacyjnych dla magazynów, jest to, że przedmioty mają znaczenie.

"Nauczyłem się, że nie tylko nadają one przestrzeni formę i fakturę, ale także angażują nas w rozmowę" - mówi. "Najmniejszy przedmiot może ucieleśniać cały związek lub pojedyncze doświadczenie; jest integralnie związany ze wspomnieniami i może kształtować tożsamość pomieszczenia. Kiedy tworzę styl, staram się wyszukiwać przedmioty należące do właściciela domu, aby włączyć je do stylizacji, ponieważ zachowują one swobodną autentyczność, która nigdy nie jest pozbawiona funkcjonalności ani nie sprawia wrażenia, że są nie na miejscu, ponieważ znaczą coś dla osoby, która tam mieszka".

Do jego ulubionych przedmiotów, które zawsze powinien mieć pod ręką w dniu sesji zdjęciowej, należą poduszki, narzuty, książki i ręcznie robiona ceramika.

"Poduszki i narzuty to prosty sposób na ożywienie ujęcia" - mówi. "To świetny sposób, aby dodać trochę tekstury lub koloru. Uwielbiam pozyskiwać ceramikę od lokalnych artystów w miejscach, w których tworzę stylizacje. Jeśli mam dzień przygotowawczy, lubię chodzić do pracowni artystów, aby pobrać najnowsze dzieło z pieca. I niezależnie od tego, czy chodzi o materiał, czy o formę, w stylizacjach uwielbiam zestawiać bogate i dziwaczne elementy z surową prostotą."

Rada stylisty: "Wybierz coś ręcznie robionego. Nastał renesans indywidualizmu i idei posiadania naprawdę jedynych w swoim rodzaju przedmiotów, które są wykonane ręcznie. Od talerzy po meble - przedmioty, które mają swój własny, niepowtarzalny zestaw cech, wzbogacają przestrzeń, odzwierciedlają Twój osobisty styl i sprawiają, że Twój dom jest godny magazynu. Postaraj się zignorować kulturę konsumpcyjną; nikt nie chce oglądać przesadnie wystylizowanej rekonstrukcji najnowszego katalogu z jednym spojrzeniem. Nie spiesz się, zaufaj swojemu instynktowi i znajdź w sobie niezależność, aby stworzyć wspaniały projekt".

Przemyśl swoje regały na książki

"Nie uważam, że dom jest domem, jeśli nie jest wypełniony książkami" - mówi King. "Jeśli mam wrażenie, że czegoś w nim brakuje, książki zawsze stanowią odpowiedź. Moje ulubione regały to te w pełni funkcjonalne, w których każda półka jest zapełniona książkami. Na regały z książkami patrzę jak na puzzle. Składają się z mnóstwa elementów, ale po przemyślanym ułożeniu wszystko idealnie do siebie pasuje. Uważam, że jeśli zaczniesz losowo wrzucać różne rzeczy, szybko może to wyglądać jak zagracony bałagan."

Wskazówka stylisty: "Lubię najpierw wszystko wyjąć. Potrzebuję pustego płótna. Zawsze interesują mnie interakcje między przedmiotami, więc zaczynam od tworzenia grup po dwie lub trzy - grup przedmiotów, książek i ramek różniących się wysokością, materiałem i kolorem, ale pasujących do siebie nawzajem. Następnie zaczynam rozmieszczać te grupy i upewniam się, że żaden obszar nie sprawia wrażenia zbyt ciężkiego lub zaniedbanego".

"Mój największy trik podczas stylizacji półek na książki: Wyciągam telefon i pstrykam zdjęcie. To moje największe narzędzie pracy na planie. Coś, co może umknąć gołemu oku, wyłapuje mój iPhone. Kiedy widzę swoją pracę na ekranie, zyskuję zupełnie nowe spojrzenie na równowagę kompozycji".

Przyjmij niedoskonałość

Często staramy się, aby nasze przestrzenie wyglądały jak najdoskonalej, ale King ma inną teorię: Przyjmij niedoskonałość.

"Nauczyłem się, że przedmioty z elementami tymczasowymi, takimi jak powierzchnia, która zmienia się w czasie, wnoszą do pomieszczenia energię, dynamikę i głębię" - mówi. Powinny sprawiać wrażenie naturalnych, nie przesadnie zaprojektowanych, a najlepiej, jakby były tam od jakiegoś czasu i zestarzały się w przestrzeni".

Rada stylisty: "Wybieraj ponadczasowość zamiast trendów. Wnętrza powinny rosnąć i ewoluować wraz z ludźmi, którzy w nich mieszkają. Często chęć nadążania za trendami lub zmieniania rzeczy teraz skutkuje złymi zakupami, krótkoterminowymi rozwiązaniami lub kosztownymi kompromisami. Nauczyło mnie to zadawać trzy pytania podczas poszukiwania idealnego przedmiotu: Czy jest funkcjonalny? Czy jest interesujący? I czy jest ponadczasowy?".

Stylizuj swoje łóżko

"Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż wejście po długim dniu do idealnie pościelonego łóżka" - mówi King. "Lubię łączyć tekstury i warstwy, aby uzyskać swobodny, niewymagający wysiłku wygląd, który nie jest zbyt trudny. Jeśli reszta sypialni jest bardzo wyrafinowana i dopracowana, lubię zaakceptować niedoskonałości w postaci kołdry lub poduszki. Czasami nawet kładę się do przygotowanego łóżka, trochę się w nim tarzam, a następnie wychodzę z niego tak naturalnie, jak we własnym łóżku, aby stworzyć wrażenie, że fotografuję przestrzeń, w której właściciel naprawdę mieszka."

Wskazówka stylisty: "Stylizując łóżko, zaczynam od przyjrzenia się jego ramie. Niektóre ramy łóżek są tak rzeźbiarskie lub okazałe, że lubię utrzymywać pościel w bardzo prostej kolorystyce. W przypadku innych zwykłych ram, mam swoją ulubioną formułę: biała podstawa (prześcieradło); poszewka z teksturą, w kolorze lub w obu tych kolorach; a następnie biała kołdra lub neutralna narzuta złożona na końcu łóżka.

"Moja ulubiona konfiguracja poduszek jest prosta: dwie poduszki po obu stronach ułożone na płasko i jedna na drugiej. Jeśli czuję, że pokój potrzebuje kolorowego akcentu, lubię dodać dwie duże poduszki dekoracyjne, po jednej przed każdym stosem."

Ulepszanie za pomocą sztuki

Sztuką, która sprawia, że pokój wygląda na droższy, jest sztuka - i to nie tylko duże dzieła czy ściany z galerii.

"Dobrze oprawiona sztuka jest w stanie stać samodzielnie" - mówi King. "Matowanie i kadrowanie, jeśli jest wykonane z powodzeniem, może stworzyć język dla pomieszczenia. Obecnie bardzo lubię bawić się małymi dziełami sztuki - uważam, że przyciągają one wzrok do wnętrza i sprawiają, że widz chce się im przyjrzeć z bliska."

Wskazówka stylisty: "Staram się wymyślać wyjątkowe sposoby matowania dzieł sztuki. Uwielbiam umieszczać bardzo duże maty wokół, na przykład, Polaroida, aby nadać niewielkiemu dziełu większe znaczenie. Kluczowe jest łączenie wysokich i niskich elementów".

Znajdź swoje światło

"Światło odgrywa ogromną rolę w tworzeniu charakteru domu" - mówi King. "Zmiany w świetle i cieniach od rana do nocy i od pory roku do następnej powinny być uspokajające i pocieszające, dlatego ważne jest, aby bawić się materiałami i powierzchniami w zależności od światła w pomieszczeniu".

Rada stylisty: "Fotografując swoją przestrzeń, stawiaj na naturalne światło - kolory będą wydawać się świeże i czyste, a cienie będą padać z bardziej naturalnych kierunków. Szczerze mówiąc, zaczęłam eksperymentować z fotografowaniem wieczorami pomieszczeń z kilkoma włączonymi światłami, aby uchwycić nastrój i intymność chwili - ale jeśli na zewnątrz nie jest ciemno, nie wyłączaj ich."