Ten oszałamiający dom w Chicago ma tylko 1000 stóp kwadratowych

Co zrobić, gdy Twoje nowe mieszkanie z jedną sypialnią i łazienką ma tylko 1000 stóp kwadratowych? Wydaje się to być trudnym zadaniem, ale dla Josha Younga, artysty z Chicago i założyciela Josh Yöung Design House, właśnie to najbardziej przemawiało do niego w przedwojennym mieszkaniu z 1929 roku.

Położony w sercu historycznej dzielnicy Gold Coast w centrum Chicago, ten klasyczny apartament posiadał całą elegancję i urok, jaki można sobie wyobrazić z epoki, z oryginalnymi ramami, 10-stopowymi sufitami, oryginalnymi drzwiami, armaturą i panoramicznym widokiem na centrum Chicago i jezioro Michigan. Rozmiar wydawał się więc niewielki w porównaniu z jego architektonicznym pięknem i lokalizacją.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się jak Young przekształcił tę przestrzeń w neutralną oazę w stylu high/low.

Kiedy Young podchodził do projektowania tego mieszkania, chciał stworzyć przestrzeń, która będzie jednocześnie ciepła i zachęcająca, ale także wyrafinowana i zebrana. "Dla mnie ważne było, aby estetyka mieszkania pozostała wierna temu, kim jestem jako artysta i projektant, ale była również zachęcająca dla odwiedzających mnie gości i przyjaciół" - mówi.

Dzięki neutralnej palecie kolorów, Young bawił się różnymi teksturami i warstwami, aby nadać mieszkaniu luksusowy, a zarazem swobodny miks. "Jestem osobą, która uwielbia kontrast i chciałem go wykorzystać w formie kształtów i linii w meblach oraz w moich dziełach sztuki, tak aby były one mocno obecne w każdym kącie i winiecie" - mówi.

Kiedy Young przeprowadził się z mężem do Chicago, byli zdecydowani znaleźć przedwojenne mieszkanie z oryginalnym kominkiem. Po obejrzeniu niezliczonych domów, trafili na ten, a on niemal od razu wiedział, że to jest ten jedyny, ale oczywiście był to jedyny dom bez manteli. "Wiedziałem, że mogę jakoś odtworzyć ten element, którego tak bardzo pragnąłem, a w salonie była już ta super długa ściana, która aż prosiła się o mantel, aby pomóc zakotwiczyć przestrzeń" - wyjaśnia.

Po tygodniach poszukiwań, Young w końcu znalazł marmurowy mantel w stylu vintage, zainstalował go, dodał do niego antyczne lustro w stylu Art Deco i voila. "Ponieważ nie jest to oczywiście działający kominek, chciałem dodać jakiś element teksturalny, który mógłby być zabawny, więc wypełniłem go książkami" - dodaje. "Aby zachować neutralność, odwróciłem książki tak, aby strony były jedyną rzeczą skierowaną na zewnątrz. Mam obsesję na punkcie książek, jakbyś nie wiedział". Geniusz.

Jeśli jest jeden efekt, który Young stara się osiągnąć w przestrzeni, to jest to zestawienie. Istnieje linia przelotowa z jego pracy projektanta wnętrz do jego sztuki. "Myślę, że istnieje sztuka udanego mieszania stylu vintage z nowoczesnym i tradycyjnego ze współczesnym, tak aby ogólny wygląd i estetyka sprawiały wrażenie autentycznych, celowych i wypielęgnowanych" - mówi. "Uwielbiam tworzyć środowiska, w których te dwa elementy mogą żyć spójnie, a ty masz poczucie harmonii. Projekt jest dla mnie również czymś emocjonalnym. Albo czuje się dobrze, albo nie".

Doskonalenie palety kolorów jest czymś, do czego Young podchodzi z wielką pasją. Podczas gdy z zewnątrz neutralna paleta może wydawać się łatwa, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Znalezienie idealnej bieli nie jest łatwym wyczynem. I nie jest kłamstwem, że Young uwielbia lub, jak sam mówi, "żyje dla" neutralnych kolorów, ale ważne było dla niego również, aby dodać trochę koloru, aby przełamać przestrzeń i nadać jej trochę duszy.

Jego paleta kolorów zazwyczaj składa się z kości słoniowej, kremu, bieli, czerni, mahoniu, szafranu, złota, srebra i odrobiny różu. "To moje ulubione kolory we wszystkim, co kupuję i zaopatruję się u źródła, przeważają w całym mieszkaniu, a także w moim studiu artystycznym i w mojej pracy" - mówi.

Ale łączenie odpowiednich neutralnych kolorów nie było jedyną fuzją, o której Young myślał podczas procesu projektowania. Chciał również połączyć niedrogie elementy z tymi designerskimi, aby uzyskać mieszankę high/low. Stolik kawowy w salonie znalazł na wyprzedaży nieruchomości za jedyne 25 dolarów. "Pasuje on idealnie do naszej przestrzeni, ponieważ jest długi i wąski" - mówi.

Ulubionym pomieszczeniem w mieszkaniu Younga jest salon. Ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się po wejściu do mieszkania, chciał, aby oddawało jego zamiłowanie do zestawień i mieszania różnych stylów. Sofa Bedford firmy Williams-Sonoma Home wniosła do przestrzeni bogaty, tradycyjny element, który uzupełnił antyczne mahoniowe stoliki końcowe i mantel.

Aby zrównoważyć tradycyjne elementy, Young dodał nowoczesne chromowane taborety, duński stolik kawowy z połowy ubiegłego wieku oraz nowoczesne, geometryczne dzieła sztuki. Wiskozowy dywan pochodzi z Overstock i naprawdę dodaje miękkich i bogatych elementów teksturalnych do tej przestrzeni.

Jeśli jest jedna rzecz, którą Young "absolutnie uwielbia", to jest to styl "ton w ton". Zazwyczaj składa się on z warstwowo ułożonych bieli, kremów i kości słoniowej. Aby przełamać ten schemat, rozrzucił kilka tygrysich poduszek na sofie i namalował duży geometryczny element w kolorze różowym w części jadalnej. "Oba te elementy dodają ciekawości do każdej przestrzeni, nie kolidując z innymi elementami wokół nich" - mówi.

Trudno w to uwierzyć patrząc na to teraz, ale Young pokrył żyrandol w jadalni gipsem i uformował nowe bobki z gliny. "Chciałem, żeby to było oryginalne i dodało do wnętrza element rękodzielniczy" - mówi.

W całym mieszkaniu jest tak wiele wspaniałych znalezisk, zarówno nowych, jak i starych, ale biorąc pod uwagę jego wielkość, najtrudniejszą częścią było ich selekcjonowanie. Zasada Younga? Wpuszczaj do mieszkania tylko te rzeczy, które absolutnie kochasz. "Ciągle szukam, zaopatruję się i zbieram, a inspirację mogę znaleźć naprawdę we wszystkim" - mówi. "Zarówno w starych, jak i nowych! Nasza półka Etagere od Ave Home jest czymś, co absolutnie cenię. Nowoczesne wytrawianie na froncie dodaje niesamowitej tekstury do przestrzeni i eksponuje kilka ukochanych przedmiotów, które zdobyłam podczas antykwariatu w Chicago i okolicach."

Oprócz umiejętności projektowania wnętrz, Young jest również artystą. Tutaj można zobaczyć dwie z jego prac. Wydruki są naprawdę zabawne, są nowoczesnym ujęciem starych obrazów olejnych i naprawdę pomagają podkręcić ten unowocześniony, tradycyjny klimat.

Małe, narożne biuro można ozdobić ścianą z galerii. Tutaj Young stworzył zabawny kolaż z wszystkich swoich wydruków. Utrzymał minimalistyczną stylizację, wykorzystując meble o czystych liniach i mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o powierzchnię biurka.

Abstrakcyjne dzieła sztuki w sypialni wnoszą teksturę i wizualne zainteresowanie do bardzo neutralnego pokoju. Układanie dzieł sztuki w warstwach to także zgrabny trik w przypadku małej przestrzeni. W tym przypadku, Young ma jeden wiszący, jeden oparty o grzejnik i kilka ułożonych na podłodze pod ścianą. Ta mieszanka sprawia wrażenie świeżej i aktualnej.

To ostateczna sypialnia w stylu zen. Jest przytulna, osobista i ogólnie rzecz biorąc jest to niesamowicie wyjątkowa przestrzeń, do której można się wycofać, gdy potrzebujemy znaleźć ukojenie od chaosu lub zastanowić się i zrelaksować w ciszy i spokoju.

Young i jego mąż są samozwańczymi Cyganami od 10 lat, mieszkając w Mediolanie, Santiago, Nowym Jorku, a teraz w Chicago. Nie trzeba dodawać, że w ich domu znajduje się wiele przedmiotów, które zebrali po drodze. Na przykład komoda w ich sypialni to przedmiot, który Young ma od 2 roku życia. Aby ją odświeżyć, odnowił ją, malując ramę na biało i zachowując oryginalny stan szuflad i uchwytów.

Young zdobył również stary portret Chopina na szczycie komody z targu antyków w Santiago, a poduszki do sypialni pochodzą z butiku w Mediolanie. "Posiadanie w domu różnych przedmiotów tego typu ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ opowiadają one pewną historię i przypominają mi, skąd pochodzimy" - mówi.

Urządzając małą przestrzeń, trzeba dokładnie przemyśleć każdy metr kwadratowy, a Young nie pomylił się ani o jedną stopę. Uwielbiamy mieszankę starego z nowym, a jego nakładanie neutralnych kolorów jest na mistrzowskim poziomie.