To już jest: Oto wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu podłóg z twardego drewna

Nie ma wątpliwości, że podłogi z twardego drewna mogą nadać domowi piękny i klasyczny wygląd. Choć zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości niż dywan, nie oznacza to, że nie wymagają one odrobiny zabiegów pielęgnacyjnych, aby pozostały czyste i lśniące. Utrzymywanie podłóg z twardego drewna w czystości nie tylko świetnie wygląda, ale może również przedłużyć żywotność drewna i zmniejszyć ilość zadrapań i zarysowań, które mogą być niemożliwe do usunięcia.

To, jak często trzeba będzie czyścić podłogi, zależy od natężenia ruchu na nich. Podłogi o dużym natężeniu ruchu (np. w otwartym salonie) mogą wymagać szybkiego czyszczenia co najmniej raz w tygodniu, ale gruntownego czyszczenia należy spodziewać się raz w miesiącu.

Materiały potrzebne do czyszczenia podłóg drewnianych

    Miotła lub odkurzaczMydło do naczyńOlejDuże wiadroMop z mikrofibryŚrodek do czyszczenia podłóg drewnianychWosk do podłóg lub kredka (opcjonalnie)

Kiedy już zgromadzisz swoje zapasy, czas odkurzyć te piękne podłogi i przywrócić pokój do życia. Oto, jak to zrobić.

Po pierwsze, odkurz lub zamieć podłogi

Pierwszym krokiem jest usunięcie kurzu i zanieczyszczeń z podłóg. Jeśli zdecydujesz się na staromodną miotłę, wybierz taką z miękkim włosiem i pochyloną pod kątem główką, aby dostać się do pęknięć i szczelin, nie rysując podłóg. W odkurzaczu wybierz ustawienie dla podłóg twardych i delikatnie zamieść brud, włosy i kurz.

Jeśli naprawdę trudno jest Ci utrzymać kurz w ryzach lub masz zwierzęta, odkurzacz-robot to świetny sposób na utrzymanie podłóg twardych w czystości.

Umieść wycieraczki przy wszystkich wejściach i zachęcaj gości do zdejmowania butów przed wejściem, aby zmniejszyć ilość brudu na podłogach.

Przygotuj domowy roztwór

Jeśli chcesz wyczyścić podłogi za pomocą rzeczy, które już masz w swojej spiżarni, weź butelkę płynu do mycia naczyń. Mydło do naczyń to delikatny środek czyszczący, który nie uszkodzi drewna i jest idealny do lekkich prac i codziennego utrzymania czystości.

W dużym wiadrze zmieszaj dwie do trzech łyżek stołowych mydła do naczyń z galonem ciepłej wody i delikatnie namocz mop do podłóg z twardego drewna (poszukaj takiego z mikrofibry). Wykręć mop i przejedź nim po podłodze, uważając, by nie przesadzić z ilością wody, gdyż zbyt duża jej ilość może uszkodzić wykończenie.

Spłucz podłogi wilgotnym mopem z samą wodą i wytrzyj stojącą wodę. Użyj wentylatora sufitowego, aby ułatwić suszenie podłóg.

Co miesiąc używaj roztworu octu

Aby uzyskać nieco głębsze (ale nadal całkowicie naturalne) czyszczenie, zmieszaj 1/4 szklanki octu jabłkowego z galonem ciepłej wody. Ocet jest wystarczająco delikatny dla twoich podłóg, ale jego nadmierne użycie może spowodować zniszczenie wykończenia, więc zarezerwuj tę metodę na comiesięczne lub dwumiesięczne gruntowne czyszczenie. Stosuj tę samą technikę, używając tylko tyle roztworu, aby zwilżyć mop, ale nigdy nie przesadzaj z jego ilością.

Wypróbuj komercyjny środek czyszczący

Jeśli szukasz metody czyszczenia bez użycia wody lub chcesz użyć środka czyszczącego, który poradzi sobie z bardziej zabrudzonymi powierzchniami, rozważ użycie komercyjnego środka czyszczącego przeznaczonego do podłóg twardych. Firmy takie jak Bona i Black Diamond produkują produkty przeznaczone specjalnie do twardych podłóg.

Większość środków czyszczących występuje w dwóch postaciach: butelki z rozpylaczem do czyszczenia punktowego i roztworu do rozcieńczania do mopowania. Obie opcje warto mieć pod ręką, zarówno do szybkich prac, jak i do głębszego czyszczenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na butelce i wykonaj test punktowy w rogu podłogi, zanim użyjesz środka czyszczącego na całej powierzchni.

Bona Bona Spray do czyszczenia podłóg z twardego drewna (2 opakowania) $20 Sklep

Zakryj wszelkie otarcia

Po wyczyszczeniu podłóg możesz zauważyć zadrapania i rysy, które wcześniej były ukryte. Choć naprawdę zniszczone podłogi mogą wymagać całkowitej renowacji, mniejsze rysy można zatuszować kredką do podłóg drewnianych lub woskiem. Używając kredki do podłóg twardych w kolorze drewna, delikatnie wypełnij szczeliny lub wyżłobienia, a następnie dodaj odrobinę wosku, aby uzyskać równomierne wykończenie.

Działania zapobiegawcze

Najlepszym sposobem na czyszczenie twardego drewna jest zapobieganie gromadzeniu się brudu. Najpierw skup się na wejściu do domu i opracuj system, który pomoże ograniczyć ilość brudu przedostającego się do wnętrza. Zainwestuj w wytrzymałą matę podłogową i miej pod ręką ręczniki, aby wytrzeć brudne psie łapy lub zabłocone buty.

Możesz zapobiec wyżłobieniom lub zadrapaniom, umieszczając ochraniacze podłogowe pod wszystkimi meblami i inwestując w miękkie dywany w miejscach o większym natężeniu ruchu, takich jak pokoje dziecinne lub salony.