Wszystko o taśmie malarskiej

Taśma malarska jest niezbędna do rozpoczęcia każdego większego projektu malarskiego. Niezależnie od tego, czy chronisz krawędzie listew, czy planujesz pasiasty wzór, taśma malarska zapewnia czyste wykończenie. Podczas gdy przyklejanie taśmy do ściany może wydawać się dość proste, nasze proste sztuczki sprawią, że Twoja praca malarska DIY będzie wyglądać tak profesjonalnie, jak to tylko możliwe. Nikt nie chce z niecierpliwością podnosić taśmy malarskiej, aby przekonać się, że musi zrobić poprawki, bo farba wyciekła na pobliską powierzchnię. Zobacz, jak stosować taśmę malarską, jak ją usuwać i jak zapobiegać przeciekaniu farby.

Taśma malarska a taśma maskująca

 

Po pierwsze, upewnij się, że kupujesz odpowiednią taśmę do swojego projektu. Podczas zakupów, pamiętaj o tym: Taśma malarska (zwykle niebieska lub zielona) i taśma maskująca (zwykle tan lub biała) nie są wymienne. Taśma maskująca jest niedroga i łatwo dostępna, ale często pozostawia za sobą ślady, jeśli nie zostanie szybko usunięta. Taśma maskująca może również zrywać farbę i inne wykończenia. Taśma malarska jest specjalnie zaprojektowana do malowania i może być pozostawiana na powierzchniach dłużej. Jest ona jednak droższa. Aby jeszcze bardziej zagmatwać sytuację, taśma sprzedawana jako "taśma artystyczna" lub "taśma kreślarska" może wyglądać jak taśma maskująca i malarska, ale to nie to samo. Te rodzaje taśmy mają bardzo słabą przyczepność i są przeznaczone do delikatnego usuwania z papieru. Jeśli spróbujesz użyć ich podczas malowania, farba przesiąknie pod spód.

Jak nakładać taśmę malarską

Przed przystąpieniem do malowania dużych powierzchni należy oczyścić pomieszczenie. Usuń ramy obrazów, wiszące okucia, oprawy oświetleniowe, tablice rozdzielcze i zabiegi okienne - wszystko, co może przeszkadzać lub na co nie chcesz dostać farby. Zawsze wyłączaj zasilanie w pokoju przed obsługą przełączników, pokryw gniazdek i oświetlenia. Patch wszelkie niechciane dziury.

Przed przyklejeniem taśmy malarskiej do ściany, upewnij się, że powierzchnia jest czysta. Odkurzać, aby usunąć kurz i pajęczyny. Aby głęboko oczyścić swoje ściany, użyj mieszaniny ciepłej wody i łagodnego mydła stosowane z czystą gąbką. Pozostawić do wyschnięcia na noc przed kontynuowaniem do prime lub farby.

taśma malarska

Taśma malarska jest w różnych szerokościach. To dobry pomysł, aby mieć kilka rozmiarów pod ręką, dzięki czemu można łatwo taśmy wokół różnych obszarów. Użyj szerokich pasów taśmy do zakrycia przełączników, gniazdek i oświetlenia wpuszczanego. Oklej taśmą ramy okienne i drzwiowe, listwy przypodłogowe, zabudowę i krawędzie sufitu. Nakładaj taśmę w kawałkach o długości kilku stóp, aby zapobiec plątaniu się i zbijaniu dłuższych kawałków. Mocno dociśnij taśmę palcami lub narzędziem malarskim 3 w 1. Pamiętaj, aby nałożyć na siebie kolejny kawałek taśmy około cala lub tak powyżej punktu, w którym dwa końce się spotykają. Zapewni to, że żadna farba nie dostanie się w szczelinę.

Aby zapobiec wyciekaniu farby, uszczelnij taśmę na gorąco. To brzmi przerażająco, ale wszystko, co musisz zrobić, to uruchomić stożkowe narzędzie (takie jak plastikowa szpachla lub pokazane tutaj narzędzie 3 w 1 do malowania) wzdłuż krawędzi taśmy. Tarcie podgrzewa taśmę i tworzy barierę na krawędzi.

Jak usunąć taśmę malarską

Kiedy usunąć taśmę malarską po zakończeniu malowania jest często punktem niepokoju. Usuń go od razu, a farba będzie kapać mokry i niechlujny; czekać zbyt długo, aby go usunąć i wysuszona farba będzie ciasto na taśmie i potencjalnie łza praca właśnie zrobił. Szczęśliwym środkiem jest czekać około godziny - gdy farba jest lepka w dotyku. Następnie ostrożnie odklej taśmę od siebie, trzymając jej koniec pod kątem 45 stopni. Jeśli taśma wydaje się być przyklejona, ostrożnie zapunktuj wzdłuż krawędzi taśmy za pomocą noża użytkowego. Punktowanie powinno pomóc zapobiec przypadkowemu oderwaniu farby.

Jeśli zastanawiasz się nad etykietami na taśmie malarskiej, różne poziomy kleju są sprzedawane jako 14-dniowe, 30-dniowe, 60-dniowe i więcej. Ocena ta oznacza, że taśma może być pozostawiona na tę ilość czasu bez pozostawiania za sobą śmieciowych pozostałości. Ocena 60-dniowa ma najlżejszy klej, dlatego można ją pozostawić na dłużej.

Jeśli nieumyślnie odczekasz zbyt długo lub musisz pozbyć się pozostałości starej taśmy z poprzedniego projektu, istnieje kilka sposobów na usunięcie lepkości. Zacznij od przetarcia miejsca ciepłą wodą i szmatką lub gąbką. Jeśli to nie zadziała, spróbuj dmuchnąć na niego gorącym powietrzem z suszarki do włosów. W razie potrzeby użyj żyletki, aby delikatnie zeskrobać pozostałości. W przypadku szczególnie uporczywych plam może być konieczne użycie spirytusu mineralnego lub środka odtłuszczającego, takiego jak WD-40. Sprawdź najpierw działanie wszelkich środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić materiał, z którego są wykonane.