Żywe tapety nadały temu nowemu domowi tak bardzo potrzebny zastrzyk życia

Nowe budynki z pewnością mają swoje zalety - w końcu są to w zasadzie puste przestrzenie, które tylko czekają, aby wypełnić je osobowością - ale te surowe białe ściany często wydają się zimne i ogólne. Kiedy więc para młodych, odnoszących sukcesy prawników z branży technologicznej zakupiła dla swojej powiększającej się rodziny dom w nowym budownictwie w Marina Del Rey, na nadmorskich przedmieściach Los Angeles, zwrócili się do projektantki wnętrz Kerry Vasquez z prośbą o pomoc w przekształceniu go w dom.

Chciałam, aby dom odzwierciedlał moich klientów, ich osobowość i styl życia - stylowy, zrelaksowany, lekko kapryśny i w 100% odporny na dzieci.

"Celem było stworzenie nowoczesnej, kalifornijskiej estetyki przy użyciu neutralnej palety barw i naturalnych materiałów" - mówi Vasquez w rozmowie z MyDomaine. Dom znajduje się zaledwie kilka mil od plaży, więc projektantka utrzymała wszystko w jasnych, lekkich i przewiewnych barwach, aby dać poczucie miejsca, z jednym znaczącym wyjątkiem: żywą tapetą Scalamandré z animowanym wzorem zebry. "Chciałam, aby dom odzwierciedlał moich klientów, ich osobowość i styl życia - stylowy, zrelaksowany, lekko kapryśny i w 100% odporny na dzieci" - zauważa Vasquez.

Przewiń dalej, aby wejść do środka i zwiedzić uroczy efekt końcowy, z tapetowanym kącikiem śniadaniowym, którego nie będziesz chciał przegapić.

Od samego początku Vasquez miała przed sobą nie lada zadanie. "Chcieli, aby wszystko zostało zrealizowane w ciągu trzech miesięcy, a dzięki temu, że zaopatrzyli się w artykuły dostępne w magazynie i mieli jasność, czego chcą, udało nam się to zrobić na pierwsze urodziny ich dziecka" - zdradza projektantka.

Na szczęście jej klienci mieli jasny pomysł na to, czego chcieli i nie tracili czasu na podejmowanie decyzji. "Powiedzieć, że wiedzieli, czego chcą i byli bezlitośnie skutecznymi decydentami, to delikatnie rzecz ujmując", wyjaśnia Vasquez. "Myślę, że to może być najszybszy projekt projektowy, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia".

"Jako pracujący profesjonaliści i rodzice, klienci chcieli, aby dom odzwierciedlał ich osobowość, był luźny, ale stylowy i w 100% przyjazny dzieciom", wyjaśnia projektantka. "Idealnie byłoby, gdyby wszystko miało miękkie narożniki i było stosunkowo niezniszczalne". W salonie, wykonana na zamówienie niskoprofilowa sofa, okrągła otomana z tuftowanej skóry z artykułu i wytrzymały dywan z One King's Lane spełniły wszystkie te wymagania.

Nowy budynek miał trochę klimatu nowoczesnego amerykańskiego domu wiejskiego, szczególnie w kuchni, ale wydawał się trochę zimny i ogólny, wyjaśnia Vasquez. "Aby nadać mu własny charakter, postanowiliśmy zmienić okucia w domu z chromowanych na czarne matowe, aby podnieść szyk i dodać subtelnego wymiaru", mówi projektant. "Zdecydowaliśmy się również zmienić oprawy oświetleniowe na coś cieplejszego i bardziej nowoczesnego".

Chociaż aktualizacje w kuchni są uderzające, najbardziej znaczące uaktualnienie przestrzeni można zobaczyć w kąciku śniadaniowym. "Zmieniliśmy szarą ścianę akcentową na klasyczną tapetę od Scalamandré," mówi Vasquez. Odważna tapeta, wraz z matowo czarnymi okuciami i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi, to stosunkowo małe, subtelne i niedrogie sposoby na uzyskanie dużego wizualnego efektu, zauważa projektantka.

Innym sposobem, w jaki Vasquez w pełni wykorzystała swój budżet, było ponowne wykorzystanie mebli z poprzedniej przestrzeni właścicieli domu. "Jedną z jedynych rzeczy, które zachowaliśmy z poprzedniego domu klientów były krzesła Eames w kolorze zielonego mchu, które uwielbiam" - wspomina projektantka. "Mam tendencję do czerpania z tonów ziemi, więc mechowa zieleń i rdza stały się naturalnymi kolorami akcentowymi w całym wnętrzu".

Jednakże, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych elementów, Vasquez woli robić zakupy lokalnie, kiedy tylko jest to możliwe. "Udało mi się to zrobić z większością dzieł sztuki, wykorzystując ponadwymiarowe wydruki na drewnie od lokalnych mistrzów designu Block Shop Textiles, lokalnej artystki Anne Kyle z Los Angeles, a nawet dorzuciłam jeden z moich własnych oryginalnych obrazów" - wyjaśnia.

Architektura inspirowana amerykańskim gospodarstwem ukształtowała ogólną estetykę domu, wpływając na Vasquez, która skłaniała się ku tradycyjnym, a nie awangardowym wyborom projektowym. "Chcieliśmy, aby wszystko było nowoczesne, świeże i wygodne, co odpowiadało klientowi i domowi" - wyjaśnia projektantka. W sypialni, nowoczesne łóżko z baldachimem od Restoration Hardware doskonale uosabia tradycyjną, a zarazem nowoczesną estetykę domu.

Estetyka ta została również przeniesiona do głównej łazienki dzięki neutralnym kolorom i, oczywiście, dużej ilości roślin. "Jednym z moich ulubionych sposobów na stylizację są rośliny" - zauważa Vasquez. "Zieleń nie tylko dodaje koloru i ciepła, ale także rzeczywistego tlenu do przestrzeni, dosłownie pozwalając ci głębiej oddychać".

Główna łazienka, podobnie jak kuchnia, również może pochwalić się szykownym sprzętem w kolorze matowej czerni. Lustra Restoration Hardware, szuflady, gałki do szafek i wieszak na ręczniki - wszystkie w matowym czarnym wykończeniu - dodają neutralnej przestrzeni odrobinę elegancji i wyrafinowania.

Łazienka dla gości na parterze również przeszła gruntowną modernizację i została przebudowana tak, aby była zarówno dostępna dla osób niepełnosprawnych, jak i stylowa. Połączenie płytek typu subway i penny sprawiło, że zwyczajny, całkowicie biały prysznic stał się dynamiczny i interesujący, a przesuwne, bezramowe drzwi prysznicowe utrzymują przestrzeń otwartą i jasną, podczas gdy czarne, sześciokątne płytki stanowią kotwicę pomieszczenia.

Można śmiało powiedzieć, że Vasquezowi udało się przekształcić nowy, pusty budynek w stylową, zrelaksowaną i odporną na dzieci przestrzeń pełną osobowości i uroku. "Uwielbiam to uczucie, kiedy wchodzisz do domu - jest ciepły i pełen życia, jakbyśmy zmienili go z domu w dom" - mówi projektantka.