Najbardziej wpływowe trendy we wnętrzach, dekada po dekadzie

Jeśli chodzi o dostrzeganie najnowszych trendów we wnętrzach, prawda jest taka, że trendy te często zapożyczają i adaptują charakterystyczne stwierdzenia z poprzednich dekad. Ostatnio w wielu meblach sklepowych można zauważyć akcenty w stylu mid-century modern i Art Deco, ale jak w przypadku każdego trendu, jego popularność jest cykliczna. Jaki jest więc najlepszy sposób, aby określić, jaki jest Twój styl wnętrza? Nasza sugestia to poznanie historii, tego, gdzie te trendy miały swój początek oraz kluczowych cech, które odróżniają je od innych. Aby nam pomóc, poprosiliśmy Rhysa Duggana, krajowego kierownika ds. wizualnych w Pottery Barn, aby pomógł nam wybrać najbardziej wpływowe trendy każdej dekady. (Ukończywszy studia magisterskie na kierunku wzornictwa, był on idealnym ekspertem w tej dziedzinie).

Poznaj eksperta Rhys Duggan jest projektantem wnętrz i Visual Merchandiserem z Melbourne w Australii. Obecnie pracuje w West Elm/ WSI nadzorując visual merchandising dla wszystkich australijskich sklepów.

Lata 1900: Art Nouveau

"Art Nouveau była dominującym stylem w sztuce dekoracyjnej w latach 1890-1910. W tym ruchu wszystko, od mebli i architektury po biżuterię i tekstylia, naśladowało formy natury, zwłaszcza flory" - mówi Duggan. Choć trudno jest odtworzyć secesję w jej prawdziwej formie, podoba nam się pomysł dodania wyrazistego elementu do minimalnego pomieszczenia, aby je wyróżnić. Duggan dodaje: "Kolor karmazynowy jest szczególnie charakterystyczny dla tego nurtu".

1910s: Art Deco

Na szczęście trend Art Deco jest nadal widoczny, dzięki czemu łatwo jest zaopatrzyć się w meble inspirowane tą epoką. "W przeciwieństwie do poprzedzającego go ruchu artystycznego, dzieła Art Deco są wyszukane i nietypowe" - mówi Duggan. "Nierzadko można było zobaczyć połączenie wielu materiałów w jednym elemencie, np. sofę ze stalową ramą obitą skórą. Ponadto, okrągłe lustra i geometryczne tekstury stały się podstawą w tym okresie."

1920s: Bauhaus

Przewidujemy, że będzie to następny wielki trend w aranżacji wnętrz, z wykorzystaniem kolorów podstawowych, które w tym sezonie robią wielki powrót. "Bauhaus połączył formę i funkcję; i chociaż w architekturze i sztuce użytkowej podczas tego ruchu było minimum szczegółów, Bauhaus złożył oświadczenie poprzez przyjęcie odważnych i podstawowych kolorów" - wyjaśnia Duggan. "Projektowanie, architektura, sztuka, tekstylia i grafika łączą się w tej samej szkole".

1930s: Streamline Moderne

"Ten styl był inspirowany transportem i maszynami przemysłowymi, a jego motywy wizualne zaczerpnięto z liniowców oceanicznych i statków. Pomyśl: Zaokrąglone rogi, nisko położone poziome formy i czyste, mocne linie" - mówi Duggan. "Materiały takie jak beton, stal i szkło były bardzo rozpowszechnione w architekturze i sztuce użytkowej w tym okresie; wszystko, od drapaczy chmur po artykuły gospodarstwa domowego, takie jak tostery i radia, było zgodne z estetyką streamline modern". Aby wprowadzić ten trend do swojego domu, szukaj okrągłych, miękkich krawędzi i metalowych detali.

1940s: Modernizm

"Trzy słowa: Mniej znaczy więcej", mówi Duggan. "Ruch modernizmu był zainspirowany erą maszyn i nowych technologii w architekturze i sztuce dekoracyjnej", dodaje. "Mniejszy nacisk kładziono na dekoracje, a skupiono się na formie i funkcji. Materiały, które stały się cechą charakterystyczną projektu, były szczere. Projektanci tworzyli maszyny do życia w nowej erze technologicznej, używając takich materiałów jak stal rurowa, szkło i beton." Uwielbiamy rustykalną krawędź, którą szkło i stal mogą nadać każdemu domowi, a użycie tych akcentów w każdym pomieszczeniu nada mu jednolitą estetykę.

1950s: Skandynawia

Na zawsze pokochamy życie inspirowane stylem Scandi, zwłaszcza jeśli chodzi o stylizację wnętrz. "Wprowadzenie skandynawskich mebli było prawdopodobnie najbardziej kluczową częścią ruchu modernistycznego" - mówi Duggan. "Połączył on minimalistyczną formę i funkcję, tworząc niedrogie meble, które były zazwyczaj wykonane z tanich, trwałych materiałów, takich jak drewno. Meble skandynawskie były osiągalne dla wszystkich grup demograficznych - bo dlaczego tylko zamożni mieliby mieć stylowe wnętrza?"

1960s: Era kosmiczna

Chociaż nie jesteśmy całkowicie sprzedani na musztardowo-żółty pokój, podoba nam się pomysł, aby mieć ukłon w stronę lat 70. w małych dawkach. "Zainspirowane wyścigiem kosmicznym, materiały i kształty zaczęły przypominać cechy podróży kosmicznych i lotów w latach 60-tych. W tym ruchu zintegrowana technologia próbowała przenieść design w przyszłość, wykorzystując innowacyjne materiały, takie jak plastik" - mówi Duggan.

1970s: Powrót do natury

Duggan ujawnia: "W okresie ruchu hipisowskiego wzornictwo całkowicie odeszło od sieci. Samowystarczalne projekty i naturalne materiały pochodzące z recyklingu były bardzo popularne w tym okresie". Musimy przyznać, że uwielbiamy trend, który ma również element dobrego samopoczucia i jest przyjazny dla środowiska.

1980s: Postmodernizm

"Ten ruch krąży wokół prostej mantry: Mniej to nuda - więcej to więcej!" mówi Duggan. "Postmodernizm (aka POMO) był żartobliwą reakcją na kierunek, w którym podążał ruch nowoczesny. Pomyśl: odważne kolory, zderzające się ze sobą wzory, przesadna skala i nadmiar dekoracji - to wszystko było ostre, chłodne i zabawne. Styl POMO jest z pewnością trudny do zaakceptowania, ale nigdy nie traci na wyrazistości." Jeśli boisz się eksperymentować z odważnymi kolorami, ale szukasz urozmaicenia w swoich meblach, otomana jest idealną inwestycją przy niewielkim zaangażowaniu.

1990s: Minimalizm

"Nic dziwnego, że w przemyśle projektowym pojawił się ruch minimalistyczny w następstwie dzikiego, nadmiernego ruchu POMO; proste stało się synonimem wyrafinowanego" - wyjaśnia Duggan. Proponujemy kuchnię dla minimalizmu. Inwestycja w wysokiej jakości zastawę stołową, która oprze się wszelkim trendom, sprawi, że będzie to opłacalny zakup". Duggan dodaje: "W tym okresie dominowały biele i neutralne odcienie, a duży nacisk kładziono na stworzenie wygodnego, 'domowego' domu."

2000s: Ekologia, płaskie paczki i repliki

"Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, zieleń stała się stylowa" - mówi Duggan. "Społeczeństwo nie patrzyło już obojętnie na nieetyczne zachowania, więc projektanci starali się zminimalizować wpływ, jaki wywierają na środowisko i stali się innowacyjni w swoim podejściu do projektowania". Praca w domu zaczęła być rzeczywistością dla większości w tym czasie, więc późne noce przy kanapie mogły stać się nieco bardziej znośne dzięki wielofunkcyjnym meblom.

2010s: Bespoke

"Na globalnym rynku, gdzie inteligentna technologia jest tak dostępna, dobry design jest teraz dostępny praktycznie dla każdego w każdej chwili" - mówi Duggan. "Konsumenci szukają czegoś unikalnego, co pozwoli im się wyróżnić i dostrzec prawdziwe znaczenie w swoich zakupach. W związku z tym na całym świecie obserwuje się wzrost popularności towarów wykonanych ręcznie i na zamówienie, czego dowodem jest sukces cyfrowych bazarów, takich jak Etsy." A nic nie krzyczy "millennial chic" jak neon zawieszony nad Twoim łóżkiem.

 Przeczytaj więcej na: http://salonomnires.pl