Najważniejsze wskazówki dotyczące łazienki przyjaznej zwierzętom

To fakt: jesteśmy narodem miłośników zwierząt - 40% z nas posiada jakieś zwierzę. Dlaczego więc nie uczynić swojej łazienki bardziej przyjazną dla zwierząt? Pokażemy Ci jak...

W Victoria Plum, nie tylko łazienki są naszą pasją. Wielu z nas jest oddanymi właścicielami zwierząt domowych, z psami i kotami będącymi najpopularniejszymi członkami rodziny, podczas gdy kakadu i skorpiony należą do naszych bardziej niezwykłych i egzotycznych wyborów!

Jedną z rzeczy, które wiele z naszych zwierząt lubi robić, jest chodzenie za nami po domu. Nie jest niczym niezwykłym, że twój rozpieszczony piesek lub wybredny kotek w końcu dołącza do ciebie w łazience, bez względu na to, co tam robisz! W tym artykule przyjrzymy się kilku prostym sposobom na uczynienie łazienki bezpieczniejszą i bardziej zachęcającą dla Twoich zwierząt, tak abyś mógł cieszyć się przestrzenią, która będzie służyć każdemu członkowi Twojej rodziny, czy to ludzkiemu, futrzanemu, pierzastemu czy innemu!


Czas kąpieli

Niezależnie od tego, czy lubią to, czy nie, w pewnym momencie Twój pupil prawdopodobnie będzie potrzebował kąpieli. Jako najpopularniejsze zwierzę domowe w Wielkiej Brytanii, którego właścicielem jest około 23% z nas, psy najczęściej potrzebują regularnego mycia. Kennel Club oferuje kilka świetnych porad dotyczących kąpieli psa.

Jeśli szkolisz szczeniaka, warto przyzwyczajać go do kąpieli od najmłodszych lat. Podobnie jak w przypadku dziecka, warto przynieść do łazienki zabawki, aby kojarzyły się one z zabawą. Pudełko do przechowywania lub koszyk to świetne miejsce, aby schować je po użyciu.

Kolejnym najpopularniejszym zwierzęciem domowym jest kot - posiada go około 16% z nas. Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością docenisz to, że lubi on utrzymywać się w jak największej czystości, używając wszystkich dostępnych mu narzędzi, czyli języków i zębów. Dlatego też, o ile nie tarzają się w czymś nieprzyjemnym lub w jakiś sposób nie wpadły w lepki bałagan, nie powinieneś ich regularnie myć.

Jak zapewne dowiedziałeś się od najmłodszych lat, koty różnią się od psów i nie lubią moknąć w taki sposób, jak ich psi koledzy. Dlatego też często o wiele trudniej jest przekonać kota do zabawy w piłkę, kiedy przychodzi czas kąpieli!

Oczywiście inne zwierzęta domowe mogą wymagać specjalistycznego mycia i zawsze musisz przestrzegać wskazówek ekspertów, aby zapewnić im szczęście i zdrowie. Na stronie internetowej RSPCA znajdziesz wiele doskonałych porad dotyczących pielęgnacji wszystkich rodzajów zwierząt domowych.


Gospodarka wodna

Podczas kąpieli należy zawsze używać letniej, a nie gorącej wody, aby zapewnić zwierzęciu komfort. Ręczny zawór lub kran nie zawsze utrzymuje stałą temperaturę wody, więc jeśli jeszcze go nie masz, najlepiej zainwestuj w termostatyczny zawór do prysznica lub wanny.

Odłączana głowica prysznicowa jest przydatna do mycia zwierzęcia, jednak hałas i siła wody mogą być nieco intensywne i przerażające dla niektórych zwierząt. Często lepiej jest nalać wody z dzbanka lub pojemnika i opłukać zwierzaka tą łagodniejszą metodą.


Bez podnoszenia ciężarów

Wkładanie i wyjmowanie dużego zwierzęcia z wanny może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem psa takiej rasy jak na przykład Great Dane! W przypadku większych zwierząt warto zastanowić się nad mokrym pokojem, z brodzikiem na poziomie i łatwo dostępnymi urządzeniami do mycia. W ten sposób zmniejszysz obawy o to, że Twój futrzany przyjaciel będzie wszędzie chlapał wodą i nie będziesz musiał sam dźwigać ciężaru.


Ciepłe ręczniki = szczęśliwe zwierzęta

Nie tylko my, ludzie, lubimy ciepłe ręczniki po kąpieli. Twoje zwierzę z pewnością poczuje się bardziej zrelaksowane i przytulne, gdy będzie suszone w pięknych, ciepłych ręcznikach. Oczywiście najbardziej efektywnym sposobem jest podgrzewany wieszak na ręczniki, a jeśli zastosujesz element grzewczy, możesz go używać nawet wtedy, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone.


Unikaj poślizgów i ślizgania się

Jeśli chodzi o podłogę, zawsze najlepiej jest wybrać powierzchnię, z którą Twój zwierzak może się uporać! Płytki są miłe i łatwe do czyszczenia, ale mogą stać się śliskie, gdy są mokre, więc warto zwrócić uwagę na oceny antypoślizgowe, ponieważ pomoże Ci to wybrać najlepszą podłogę. Należy również upewnić się, że paznokcie psa lub kota są przycięte przed kąpielą, więc nie kończą się poślizgiem po podłodze jak kamień curlingowy!

Podłogi winylowe i laminowane również oferują dobre, tanie i trwałe opcje, ale unikaj dywanów jak ognia!

Antypoślizgowe maty do kąpieli mogą być również korzystne, używane wewnątrz i na zewnątrz, aby zapewnić, że każdy pozostaje mocno na nogach.


Bezpieczeństwo przy przechowywaniu

Jeśli masz ciekawskiego lub psotnego zwierzaka, ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś, aby zrobił, jest złapanie kosmetyków lub materiałów czyszczących, a w najgorszym wypadku, zdołanie otworzyć i połknąć coś potencjalnie szkodliwego.

To jest zawsze najlepszy upewniał się ty dosyć zamykający magazyn w twój łazience dla ten purpose. Zamieniać twój postumentowego basin z vanity jednostką, nie tylko robi wielkiego use przestrzeń ale daje ci poręcznego, pet-safe składowiska. Dodatkowe szafki łazienkowe, jak wysoka szafka ścienna lub szafka z lustrem, również zapewniają obszary, w których przedmioty mogą być przechowywane bezpiecznie, z dala od twoich zwierząt.

Jednak musisz również przestrzegać zasad dobrego wychowania. Odkładaj środki czystości na miejsce zaraz po ich użyciu i upewnij się, że drzwi lub szuflady są zamknięte. Jeśli masz ciekawskiego kota, postaraj się, aby nie miał on możliwości wspięcia się na półki lub szafki, w których przechowywane są przedmioty.


Mniej zaskakujące siedzenie

Zawsze najlepiej jest trzymać deskę klozetową w dół, przynajmniej po to, aby zapobiec wypiciu przez Twojego pupila wody z toalety, a w najgorszym razie połknięciu szkodliwych chemikaliów do czyszczenia. Dzięki miękkiemu zamknięciu deska będzie się delikatnie opuszczać, więc nawet jeśli Twój pupil przypadkowo ją potrąci, nie będzie zaskoczony.


Odstraszanie uciekinierów

Mamy jedną ostatnią wskazówkę dla łazienek przyjaznych zwierzętom. Jeśli kąpiesz swojego pupila, trzymaj drzwi i okna zamknięte, na wszelki wypadek, gdyby zdecydował się uciec! Dla dobrej wentylacji łazienki, nawet przy zamkniętych drzwiach i oknach, upewnij się, że masz zamontowany wysokiej jakości wentylator.


Odkryj więcej pomysłów na łazienkę przyjazną rodzinie

Niezależnie od tego czy dzielisz łazienkę z futrzanymi przyjaciółmi czy małymi dziećmi, w Victoria Plum odkryjesz mnóstwo wspaniałych pomysłów na łazienkę dla rodzin. Mamy kilka przydatnych wskazówek, jak uczynić Twoją łazienkę bezpieczną dla niemowląt, wraz z praktycznymi pomysłami i poradami dotyczącymi planowania Twojej idealnej rodzinnej łazienki.