Kuchnia otwarta czy zamknięta – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Remont kuchni to jedna z najdroższych zmian, jakie możesz wprowadzić w swoim domu. Wpływa również na jego wartość odsprzedaży. Bez względu na styl, jaki chcemy wykorzystać przy aranżacji kuchni, musimy wpierw zdecydować czy ma być to kuchnia otwarta, czy zamknięta.

Kuchnie otwarte a zamknięte

To, jaka będzie nasza kuchnia, zależy tylko od nas. Warto rozważyć wszystkie wady i zalety opcji otwartych i zamkniętych. Nie podejmuj decyzji czysto indywidualne, skonsultuj się z osobami mieszkającymi z tobą w tym samym domu. Przeglądaj katalogi, czasopisma i strony internetowe dotyczące budowy domów i wyposażenia wnętrz. Wiele dobrych rekomendacji mogą dać również profesjonaliści, którzy tworzą projekty mieszkań.

Nowoczesna otwarta kuchnia

W ostatnich latach otwarta kuchnia stała się bardzo popularna. Jednak nie decyduj się na to rozwiązanie, tylko dlatego, że jest modne. Taka kuchnia jest idealna do małych mieszkań, ponieważ pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń i wizualnie zwiększyć salon. Z otwartej kuchni zawsze możesz obserwować, co dzieje się w salonie i usłyszeć, co się tam mówi. Staje się to szczególnie ważne, gdy masz małe dzieci, ponieważ gotowanie często zajmuje dużo czasu i musisz cały czas wiedzieć, co robią maluchy. Otwartą kuchnię można oddzielić od reszty ściankami działowymi lub ladami barowymi, na których ustawisz hokery lub modną, funkcjonalną wyspę kuchenną.

zamknięta kuchnia

Zamknięta kuchnia

Zamknięta kuchnia to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią gotować i zazwyczaj robią to w samotności i ciszy. Dzięki zamkniętej strefie gotowania nie zakłócisz spokoju innym domownikom przebywającym w innym pomieszczeniu. Ponadto aromaty kuchenne nie rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu, a odgłos miksera nie będzie słyszalny dla osób, które właśnie oglądają telewizje. Ważne jest również to, że kiedy podczas gotowania coś pójdzie nie tak, to twoi goście czy domownicy tego nie zobaczą.

O ile kuchnia otwarta powinna współgrać z innymi pomieszczeniami i pasować stylem do ogólnego obrazu, o tyle kuchnia zamknięta daje większe możliwości realizacji dowolnego wnętrza.

Co wybrać?

Otwarta kuchnia jest idealna dla osób, które z łatwością zachowują czystość w domu. Gdy spędzasz bardzo mało czasu w kuchni. Jesteś szefem kuchni, który dokładnie wie, co robi i chciałbyś pokazać swoje umiejętności kulinarne. Jednak są też negatywne aspekty otwartych kuchni. Brudna kuchnia może zepsuć ogląd całego mieszkania. Jeśli często jesteś zbyt zmęczona, aby sprzątać lub nie lubisz tego robić, to kuchnia otwarta nie jest dla ciebie.

Jeśli naprawdę chcesz mieć otwartą kuchnię, oto kilka wskazówek, jak ją zorganizować:

• Najlepiej jest wyposażyć częściowo zamkniętą kuchnię tak, aby obszary, w których wykonywana jest cała praca, były zamknięte, ale aby był łatwy dostęp do jadalni lub salon.

• Kupuj także sprzęt i urządzenia kuchenne, które nie są tak hałaśliwe.

Wybór otwartej lub zamkniętej kuchni zależy również w dużej mierze od wyglądu i stylu twojego domu. Czy do tego mieszkania będzie pasować otwarta kuchnia? Na przykład, jeśli jest to mieszkanie dwupokojowe, otwarta kuchnia nie byłaby do końca odpowiednia. Jeśli twój dom ma otwartą konstrukcję czy jest sens zmniejszać jego powierzchnie zamykając kuchnie w osobnym pomieszczeniu? Kuchnie otwarte pasują też do pewnych stylów. To na przykład styl nowoczesny, loftowy czy minimalistyczny. Z kolei kuchnia zamknięta sprawdzi się w aranżacjach klasycznych, rustykalnych czy śródziemnomorskich. Wszędzie tam, gdzie istnieje klasyczny podział na strefy – wypoczynku, gotowania, pracy i spotkań towarzyskich.