Hiszpański dom w stylu kolonialnym z lat 20. ubiegłego wieku to eklektyzm w dobrym wydaniu

Tak jak w popularnym filmie Cameron Diaz "Coś jest na rzeczy", tak i w Lisie Larson jest coś na rzeczy. Ta urodzona w Szwecji, mieszkająca w Los Angeles projektantka ubrań, podróżująca po świecie kupiec mody i założycielka Ragdoll L.A. - ulubienicy takich gwiazd jak Alicia Vikander, Sienna Miller i Rosie Huntington-Whiteley - po prostu emanuje niewymuszonym i eklektycznym stylem.

Potrafi sprawić, że T-shirt i dżinsy wyglądają szalenie fajnie i pożądanie. Oczywiście, tego właśnie oczekujemy od Szwedów. Wszystko, czego się dotkną, zamienia się w designerskie złoto, a wygląda na to, że talent twórczy Larson nie kończy się na modzie. Niedawno użyczyła swojego artystycznego zmysłu do projektowania wnętrz podczas renowacji własnego domu w stylu hiszpańskiej kolumnady z lat 20. na wzgórzach Hollywood (został on zbudowany trzy lata przed Chateau Marmont), a rezultat jest po prostu przepiękny.

Oczywiście, dom Larson odzwierciedla jej styl projektowania mody, łącząc jej wyrafinowany gust z nutą nonszalancji i rzadkim urokiem vintage. Zdecydowanie opanowała sztukę łączenia starego z nowym, antyków z nowoczesnością, co zaowocowało stworzeniem domu, który jest jednocześnie eklektyczny i piękny. Zapraszamy na wycieczkę po każdym pomieszczeniu tej niezwykłej przestrzeni i przygotujcie się na to, że wasza szczęka również uderzy o podłogę.

Chociaż Larson i jej mąż odnowili cały dom, kiedy kupili go po raz pierwszy, zadbali o zachowanie każdego oryginalnego szczegółu, aby zachować patynę, w której początkowo się zakochali. "Chcieliśmy, aby dom był nowoczesny i funkcjonalny dla potrzeb naszej rodziny, więc otworzyliśmy przestrzeń między kuchnią a salonem, i to właśnie w tych dwóch pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu" - powiedziała w rozmowie z MyDomaine. "Całkowicie odnowiliśmy także kuchnię i wszystkie łazienki, ale ponownie zachowaliśmy wygląd z 1920 roku".

Widzimy, dlaczego ich rodzina spędza teraz najwięcej czasu w tym pokoju. Odsłonięte belki nad głową, w połączeniu z niespodziewaną czarną podłogą, naprawdę dodają wyjątkowego uroku, zarówno rustykalnego, jak i nowoczesnego z tradycyjną nutą.

Dopiero po rozpoczęciu remontu zdali sobie sprawę, że dom wymaga więcej pracy, niż początkowo sądzili. "Zdaliśmy sobie sprawę, że każdy przewód i rura w domu musi zostać wymieniona" - mówi. "Zewnętrzna część domu pozostała taka, jaka była, a ja nadal waham się, czy naprawiać stiuk czy malować dom, ponieważ jego wygląd jest trudny do odtworzenia. W międzyczasie wszystkie podłogi zostały odnowione, aby wyglądały jak oryginalne".

Nie kochamy niczego bardziej niż piękne wejście, a to z pewnością jest okazałe. Ślady zużycia płytek są oryginalne, podobnie jak architektura w kształcie koła, która naprawdę podkreśla hiszpański styl. No i kto by się oparł tym spiralnym schodom? Oszałamiające.

Kiedy poproszono Larson o opisanie jej stylu, wymieniła eklektyzm, antyki i francuskie art deco z nowoczesnym klimatem połowy ubiegłego wieku. Nie moglibyśmy się z tym nie zgodzić, a jadalnia jest miejscem, gdzie ten styl naprawdę się sprawdza. Żyrandol wnosi słodki akcent do monochromatycznej tonacji.

Larson przywiozła ze sobą wiele mebli z ojczyzny najlepszego wzornictwa na świecie - Szwecji. "Wysłaliśmy kontener z meblami z naszego poprzedniego domu w Sztokholmie, a wszystkie francuskie antyki kupiłam w domach aukcyjnych w całej Szwecji" - mówi. "Naprawdę lubię mieszać różne epoki i uważam, że dzięki temu dom staje się bardziej osobisty".

Pomimo sprowadzenia szwedzkich mebli do domu, Larson miała trudności ze znalezieniem materiałów, które pasowałyby do domu. "Serce mi pękało, gdy nie mogliśmy uratować podłogi w kuchni" - mówi. "Musieliśmy więc znaleźć coś, co wyglądałoby autentycznie i wtopiłoby się w oryginały". Naszym zdaniem udało jej się to.

Postarzane meble w kuchni dobrze komponują się z hiszpańską architekturą, a wszystko to na białym tle. "Po raz pierwszy zakochałam się w tym domu, a zaraz potem w dużym francuskim stole wiejskim, który teraz stoi w naszej jadalni" - mówi. "To właśnie tam zbieramy się na dłuższe kolacje i to był idealny punkt wyjścia".

Zapytana o swoje największe znalezisko, Larson nie miała łatwego wyboru. "Uwielbiam spędzać czas na poszukiwaniu przedmiotów w stylu vintage w Internecie, ale także w mieście" - powiedziała. "Duże lampy stołowe znalazłam na małym pchlim targu, ukryte w zakurzonym kącie, a stolik do kawy na Craigslist, który później zobaczyłam na 1stdibs za 10 razy wyższą cenę". Być może Larson powinna napisać osobną historię, w której podzieli się swoimi sekretami zakupów w stylu vintage.

Jedną z kluczowych cech tego domu jest naturalne światło. Dzięki dużym, otwartym oknom i podcieniom światło słoneczne wpada niemal do każdego pomieszczenia. To naprawdę ożywia rustykalny styl i wnosi do przestrzeni świeżość i nowoczesność.

Oryginalne formy sufitowe zachowują historyczny urok w połączeniu z nowoczesnymi meblami w stylu vintage, które znajdują się poniżej. "Nasz dom stał się naprawdę najbardziej relaksującą kryjówką dla naszej rodziny, ale także dla przyjaciół, którzy przyjeżdżają i wyjeżdżają, i mimo że mieszkamy w oryginale z lat 20-tych, możemy idealnie dopasować się do naszego nowoczesnego życia".

Kolorystyka charakteryzuje się dużą ilością bieli i odcieni drewna. "Ciemne podłogi z terakoty w połączeniu z białymi tynkowanymi ścianami tworzą doskonałą podstawę, a zabytkowe meble dobrze je uzupełniają" - mówi. "Wybraliśmy jednak kilka kolorów tapicerki, aby nadać kontrast, na przykład zieloną sofę, która została wykonana na zamówienie".

Dom jest bardzo rustykalny, z motywem wnętrza i zewnętrza. "Ogród jest niesamowity, z różami, bugenwillą i cyprysami" - mówi. "W pewnym sensie czujemy się tak, jakby nasz dom mógł być częścią naszej rodziny od pokoleń i myślę, że fakt, iż zachowano wszystkie oryginalne detale, odgrywa w tym dużą rolę".

Larson pozostała wierna historii domu, wybierając zabytkowe przedmioty, które pasują do epoki, dodając do nich szczyptę swojego osobistego (i zmodernizowanego) gustu, aby uzyskać modny, eklektyczny wygląd.

Urok stylu vintage rozciąga się na zewnątrz, dzięki francuskim meblom z drutu i bajkowym światłom, które dodają magicznego, bajkowego klimatu.