Jak uprawiać roślinę Alocasia

Alokasje, znane także jako rośliny Kris, są znane z dużych, sercowatych liści o atrakcyjnych, kontrastujących żyłkach. Te śmiałe rośliny tropikalne mogą nadać przestrzeni uderzający, przypominający dżunglę klimat. A znasz nas - zawsze szukamy takiego klimatu w naszych domach.

Alokasia jest często mylona ze swoją kuzynką, kolokasją (czyli rośliną z gatunku słoniowych uszu), ponieważ wygląda niemal identycznie. Jest jednak między nimi jedna ogromna różnica: Kolokasja ma jadalne korzenie, a alokasia może być śmiertelna, jeśli zostanie spożyta.

Mimo że mogą być bardzo niebezpieczne, uwielbiamy je, bo są po prostu tak cholernie piękne. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z roślinami, to jest to dobra roślina na początek, ponieważ są one dość łatwe w pielęgnacji - pamiętaj tylko, aby trzymać je poza zasięgiem.

    Nazwa botaniczna: Alocasia macrorrhizosNazwa zwyczajowa: Kris RoślinyRodzaj rośliny: Wieloletnie rośliny kwitnąceDorosłe rozmiary: Od 2 do 6 stóp, długie liścieNasłonecznienie: Jasne, pośrednie światłoTyp gleby: Wilgotna, dobrze przepuszczalna gleba doniczkowaPH gleby: 5,5 do 6,5Toksyczność: Działa silnie toksycznie na zwierzęta i ludzi

Pielęgnacja rośliny

Ponieważ alokasia to roślina tropikalnej dżungli, potrzebuje stałej wilgotności gleby. Aby rośliny te były szczęśliwe, należy zapewnić im równomierną wilgotność gleby, ponieważ jeśli całkowicie wyschnie, roślina prawdopodobnie szybko obumrze. Roślina może potrzebować nieco mniej wody, gdy jej wzrost spowolni się zimą, dlatego należy obserwować glebę podczas wiosennych i jesiennych zmian.

Jak zapewne się domyślasz, rośliny alocasia dobrze znoszą wysoką wilgotność powietrza. Umieść roślinę na podstawce z kamyczkami, z taką ilością wody, aby kamyczki uniosły dno doniczki ponad linię wody. Dzięki temu powietrze wokół rośliny będzie wilgotniejsze, ponieważ woda będzie parować.

Tropikalne rośliny domowe lubiące wilgoć można także połączyć w grupy, co pomoże stworzyć bardziej wilgotny mikroklimat w pomieszczeniu. Aby zapewnić im optymalne warunki, warto uruchomić w ich pobliżu nawilżacz powietrza.

Alokasje dobrze radzą sobie także na parapecie w łazience, gdzie będą miały dobre światło i dużo wilgoci z pary wodnej pod prysznicem.

Trzy lub cztery razy w roku zasilaj alokasję półsilnym płynnym nawozem do roślin domowych. Planuj przesadzanie alokasji co kilka lat lub gdy zacznie się ona zakorzeniać (oznaką tego są korzenie wyrastające z dna doniczki i zbyt szybko przesychająca ziemia, ponieważ jest zbyt związana w korzeniach, aby wchłaniać wodę). Należy pamiętać o przycięciu uschniętych lub zgniłych korzeni przed posadzeniem rośliny w świeżej ziemi w nieco większym pojemniku.

Alokasia może zakwitnąć, ale jej kwiaty nie będą szczególnie okazałe. Wyglądają one raczej jak drobne kwiaty rosnące na bufiastej łodydze otoczonej bladozieloną lub białą spatką (czyli grubym kłosem wyrastającym z łodygi).

Najlepsze warunki dla alokazji

Alokasję należy sadzić w pojemniku z luźną, dobrze zdrenowaną glebą. Można też użyć mieszanki doniczkowej składającej się z dwóch części mieszanki fiołka afrykańskiego lub mieszanki złożonej z równych części gruboziarnistego piasku lub perlitu, torfu i ziemi doniczkowej.

Rośliny Alocasia najlepiej rosną przy dużej ilości jasnego, pośredniego światła, dlatego idealnym miejscem dla tej rośliny będzie okno, które nie jest silnie nasłonecznione, np. okno północne lub wschodnie.

Jeśli dysponujesz miejscem na zewnątrz, alokasia pokocha życie na świeżym powietrzu w ciepłe letnie miesiące.

Odmiany alokasia

Odmiany

Istnieje wiele efektownych odmian alocazji, które są dostępne w szerokiej gamie kolorów, kształtów i rozmiarów. Należy szukać odmian kompaktowych, które nie urosną zbyt duże, aby nadawały się do uprawy w pomieszczeniach; takie odmiany zwykle nie przekraczają dwóch lub trzech stóp wysokości i szerokości.

Alocasia x Amazonica, znana także jako Alocasia 'Polly', ma błyszczące, głęboko zielone liście o kanciastych krawędziach i kontrastującym białym żyłkowaniu. Inna kompaktowa odmiana, Silver Dragon, ma srebrzyste, bladozielone liście z ciemnozielonym żyłkowaniem, które na spodniej stronie liści jest czerwone. Alocasia regulina, czyli Black Velvet, to niewielka odmiana o miękkich, aksamitnych, okrągłych liściach w kolorze prawie czarnym z kontrastującym białym żyłkowaniem.

Jak rozmnażać rośliny Alocasia?

Podobnie jak wielu kuzynów z rodziny aroidów, takich jak filodendrony, pothos, monstera i rośliny ZZ, alokasia jest łatwa do rozmnażania przez podział korzeni. Najlepszym momentem na podział alokazji jest wiosna lub wczesne lato, na początku sezonu wegetacyjnego.

Krok 1: Ostrożnie wyjmij roślinę mateczną z doniczki i użyj palców, aby poluzować i usunąć ziemię z korzeni.

Krok 2: Delikatnie rozerwij bryłę korzeniową na kępy, upewniając się, że w każdej kępie znajduje się co najmniej kilka bulw podobnych do ziemniaków. W razie potrzeby użyj czystego, ostrego noża lub sekatora, aby oddzielić korzenie. Z każdej kępy wyrośnie nowa roślina.

Krok 3: Rozdzielone rośliny należy posadzić w odpowiedniej wielkości pojemnikach z dobrze zdrenowaną ziemią, a następnie podlać. Małe sadzonki można także umieścić w wodzie, aby umożliwić wzrost nowych korzeni przed posadzeniem ich w glebie. Podczas odbudowy systemu korzeniowego trzymaj sadzonki w miejscu wolnym od przeciągów i wahań temperatury, a następnie pielęgnuj je jak zwykle.

Częste problemy z uprawą

Choć uwielbiamy alokasje, są one dość wrażliwe, a przez to podatne na wiele problemów z uprawą. Są bardzo podatne na choroby, takie jak zgnilizna korony, łodygi i korzeni. Innym dość powszechnym problemem wśród roślin alokasji jest bakteria o nazwie Xanthamonas, która może powodować plamistość liści. Nieleczona bakteria przejmuje kontrolę i powoli zabija roślinę. Jak tylko zauważysz plamy, usuń liście i wymień ziemię w doniczce, ponieważ Xanthamonas jest bakterią przenoszoną przez wodę, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest już w wodzie i będzie dalej siać spustoszenie w roślinie.

Czy alokasia jest toksyczna?

Niestety dla osób posiadających zwierzęta domowe, alokasia jest bardzo toksyczna. Nawet odrobina smaku może być śmiertelna dla Ciebie i Twoich zwierząt. To jednak nie wszystko: Nawet dotknięcie liścia przez kilka sekund może spowodować poważne podrażnienie skóry. Oto dlaczego: Twoja alokasia jest pełna kryształów szczawianu wapnia, które mają bardzo ostre krawędzie. Dotykając ich, poczujesz się tak, jakbyś wbił w nie maleńką igiełkę. Zalecamy trzymanie tej rośliny w miejscu niedostępnym i dokładanie wszelkich starań, aby jej nie dotykać, gdy się nią opiekujesz.